Narodziny dziecka to przełom w życiu młodych rodziców. To czas kiedy uczą się oni na nowo współpracować nie tylko ze sobą, ale także z nowo narodzonym członkiem rodziny. Dla mam największym wyzwaniem jest coraz głośniej dyskutowana kwestia związana z karmieniem piersią. Trzeba jednak pamiętać, że przystawianie dziecka do piersi to jeden z najważniejszych kroków, jakie wpływają na prawidłowy rozwój maleństwa. Tej wyjątkowej bliskości nic nie zastąpi, w późniejszym życiu nic także nie będzie miało tak korzystnego wpływu na rozwijający się organizm.

Podstawowe zasady karmienia piersią

Kobiety, które zdecydują się karmić piersią, może czekać wiele trudności, zwłaszcza na początku macierzyństwa. Jednak wszystko to mija już po pierwszych kilku dniach spędzonych z dzieckiem. To nowy członek rodziny reguluje cały dobowy cykl życia rodziny. Karmienie piersią to złożony proces, który potrzebuje czasu i do którego należy podchodzić spokojnie. Jakie jeszcze wskazówki na temat karmienia piersią przydadzą się młodym mamom?

  1. Przede wszystkim – laktacja jest zjawiskiem związanym z okresem ciąży i połogiem. Dzięki niej mama może przekazać dziecku wiele niezbędnych składników odżywczych. Niemowlę i noworodek powinny jeść mniej więcej co 3-4 godziny, jednak warto karmić „na żądanie”, a nie przystawiać dziecko do piersi o konkretnych godzinach. Głodne maleństwo z pewnością samo dopomni się o pokarm.

  2. Na laktację korzystnie wpływa picie wody i naparów ziołowych. Doskonale gaszą one pragnienie, a jednocześnie nie mają negatywnego wpływu na jakość i smak pokarmu. Ziołowe napary jedynie wzbogacają go o witaminy i minerały, cenne zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia (sprawdź http://humana-baby.pl/produkt/humana-herbatka-dla-karmiacych-mam).

  3. Niezwykle ważna jest pozycja w jakiej kobieta karmi dziecko. Powinna być ona wygodna przede wszystkim dla niej samej, dziecko natomiast samo dostosuje się do pozycji wybranej przez mamę. Warto także korzystać z pomocy specjalnych poduszek w kształcie rogali, które odciążają kręgosłup i ręce mamy.

  4. Dziecko należy przystawiać na przemian raz do jednej piersi, a dopiero po jej opróżnieniu – do drugiej. To zapewnia optymalną ilość zróżnicowanego pokarmu – najpierw złożonego głównie z cukru, a następnie z tłuszczu i białka.

  5. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki dedykowane kobietom karmiącym, które pielęgnują biust, a jednocześnie nie wpływają na jakość czy smak mleka.

  6. Niezbędny jest także biustonosz do karmienia oraz wkładki laktacyjne. Odpowiednia bielizna pozwala zapewnia prawidłowe podtrzymanie biustu oraz chroni te szczególnie wrażliwe części kobiecego ciała przed podrażnieniami czy otarciami.

 

Problemy z karmieniem piersią

Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które niedawno urodziły swoje pierwsze dziecko, może mieć problem z laktacją i z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi. W takich sytuacjach dobrze jest zasięgnąć porady u bardziej doświadczonych mam lub skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego. Karmienie piersią, choć naturalne, to wcale nie jest tak łatwe, jak się wydaje. W przypadku, gdy dziecko ma problem z odruchem ssania i nie potrafi odpowiednio chwycić piersi, warto spróbować kilku nieco innych pozycji do karmienia, w tym leżącej, półleżącej i siedzącej. Problemy mogą pojawić się także, gdy próbujemy przystawić do piersi zbyt głodne, rozpłakane i zdenerwowane dziecko. Wtedy warto dać mu chwilę na uspokojenie i dopiero potem spróbować nakarmić. Brak odruchu ssania może mieć także związek ze zbyt wczesnym podaniem smoczka – maluch może przez to zbyt płytko chwytać pierś i zbyt delikatnie ją ssać. Wszystkie te trudności są chwilowe, o ile w odpowiednim czasie rodzice podejmą odpowiednie działania i wypracują razem z dzieckiem codzienne rytuały, tak ważne dla prawidłowego rozwoju i zbudowania wyjątkowej więzi między dorosłym i dzieckiem. Nie przesądzają zatem o zdrowiu dziecka, a jedynie wskazują na niewielkie nieprawidłowości, które warto korygować już od pierwszych tygodni życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here