Rozciągająca się między Krakowem a Częstochową Jura jest jednym z najpiękniejszych regionów turystycznych w Polsce. Wycieczki po jej obszarze to szansa na ujrzenie wspaniałych zabytków i niezwykłych tworów natury. Zamki z czasów średniowiecza, piękne ostańce skalne oraz wyjątkowe jaskinie to najciekawsze obiekty, dzięki którym Jura spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem turystów. Jest to jednocześnie kraina niezwykłych miasteczek, które mogą pochwalić się wspaniałą zabudową. Jedną z nich jest Alwernia, której zabytki z pewnością zasłużyły na zainteresowanie. Jakie atrakcje turystyczne czekają na terenie tej miejscowości?

Alwernia znana jest z pięknej, tradycyjnej zabudowy o małomiasteczkowym charakterze, którą można podziwiać przy tutejszym rynku. Drewniane domy oraz kamieniczki z XVIII wieku mają swój niepowtarzalny urok i sprawiają, że centrum tej miejscowości przyciąga wyjątkową atmosferą. Alwernia może się też pochwalić ciekawą placówką muzealną. To jedyne w swoim rodzaju Muzeum Pożarnictwa, pełne historycznych wozów strażackich, hełmów, mundurów oraz sprzętów od lat stosowanych w walce z ogniem. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki do Alwerni jest również znajdujący się w pobliżu rynku barokowy klasztor, który zapoczątkował rozwój miasteczka. Klasztor ten, wraz z XVII-wiecznym kościołem Stygmatów św. Franciszka od wieków pozostaje pod opieką Bernardynów, którzy ochoczo przyjmują zaglądające tu pielgrzymki.

Pobliski wąwóz lessowy oraz malownicza okolica sprawiają, że niewielka Alwernia jest miejscowością doskonale znaną miłośnikom turystyki. Te osoby, dla których Jura jest częstym celem turystycznych wypraw, znają doskonale niezwykły urok tego wyjątkowego miasteczka.

www.patland.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here