jod

Jod pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Możemy uzupełnić ten pierwiastek, aby nie dopuścić do pogarszania się stanu naszego zdrowia.

Istotna rola

Jod to najważniejszy pierwiastek dla naszego organizmu. Jest to najważniejsza odżywcza substancja, jeśli poziom jodu jest właściwy, to jest bardziej odporny oraz mniej podatny na choroby. Pierwiastek ten występuje w organizmie, a jego wpływ jest po prostu bezcenny. Dzieciom zapewnia on prawidłowy wzrost i rozwój intelektualny. Nastolatkom odpowiedni rozwój fizyczny. Ma on również bardzo duże znaczenie dla tarczycy, która produkuje różne hormony aktywizujące metabolizm. Na przykład: spalanie węglowodanów, tłuszczów, syntezę białek i procesy przetwarzania składników odżywczych w energię. Dodatkowo działa również bardzo uspokajająco.

Organizm bez jodu

Jeśli w naszym organizmie jest mało jodu, wytwarza on mniej hormonów tarczycy. Zawiera on 75 procent z 40 mg jodu , który znajduje się w całym ustroju. Jeśli niedobór utrzymuje się dłużej, tarczyca zaczyna się powiększać. Niedoczynność tarczycy może być wywołana niskim poziomem jodu, wpływa wtedy na zaparcia, wypadanie włosów oraz depresję. Możemy tez czuć się senni, słabi i zmęczeni. Mogą pojawić się problemy z nadwagą, niełatwo jest nam zachować spokój, jesteśmy bardziej rozdrażnieni i nadpobudliwi.

niedobór jodu - do czego prowadzi

Kobiecy pierwiastek

Niedobór jodu ma wpływ na kobiece cykle miesięczne. Może je zaburzać i prowadzić do kłopotów z płodnością. Mała ilość jodu w organizmie podczas ciąży przekłada się na problemy z donoszeniem ciąży, płód może rozwijać się nieprawidłowo oraz może wiązać się z upośledzeniem umysłowym.

Odpowiednia dawka jodu

Dorosła osoba powinna w ciągu całego dnia przyjąć jakieś 200 mg jodu. Jeśli jednak jesteś w ciąży – potrzebujesz go więcej – 250 mg na dobę, a w czasie karmienia piersią – 290 mg.  Bardzo trudno jest go „przedawkować”, jednak pierwsze objawy takiego stanu pojawiają się dopiero po spożyciu 30-krotnie wyższej dawki od zalecanej. Symptomy takiego nadmiaru jodu w organizmie obejmują na ogół mocne bóle głowy, biegunkę, a także wysypkę oraz posmak metalu w ustach. Mimo tego, zanim zdecydujesz się na dodatkową suplementację pierwiastka, skonsultuj się z lekarzem.

Źródła jodu

Największe ilości jodu zawiera zwykła morska woda, dlatego warto jest jeść ryby oraz owoce morza. Najwięcej jodu znajduje się w nadmorskich miastach.  Dodatkowo obecnie można kupić jodowaną sól kuchenną. Sporo tego pierwiastka zawierają: dorsze, mintaje, łososie, halibuty i sardynki, ser żółty, kefiry, maślanki, a nawet pieczywo chrupkie, brązowy ryż i chleb razowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here