Moment, w którym na naszym ciele pojawi się blizna jest momentem, w którym tak naprawdę rozpoczyna się już proces jej gojenia. Same blizny są wyraźnymi zmianami skórnymi, zbudowanymi z tkanki włóknistej, powstającej bezpośrednio w miejscu doznanego urazu bądź też na tej powierzchni ciała, gdzie zrobiony został zabieg chirurgiczny.
Naturalny proces gojenia się rany
Poza tym, że blizny powstają jako wynik operacji, czy po urazie to mogą powstać też po silnym trądziku, czy ospie. Lekarze uznają, że blizna jest początkiem naturalnego procesu gojenia się rany. Uszkodzone tkanki zostają z czasem zastąpione przez nowe, są też wzmocnione oraz wytwarzają się na ich miejscu mocno unaczynione tkanki.
Za bliznę świeżą uznaje się taką, która nie ma więcej niż rok.
W tym czasie, w jej obrębie zachodzą dynamiczne zmiany kolagenowe, wpływające finalnie na to, jak blizna będzie wyglądała po zagojeniu. Jako, że blizny powstają
w wyniku głębszych uszkodzeń skóry, specjaliści wyróżniają dwa typy ich gojenia. Pierwszym typem jest tak zwany rychłozrost, po chirurgicznym zaopatrzeniu rany. Jeżeli natomiast blizna powstaje po urazie to mówi się o ziarninowaniu,
a więc samoistnym procesie gojenia się blizny. Pacjent powinien dobierać specyfiki zapobiegające widoczności blizny. Wśród nich wyróżniają się żele i plastry silikonowe Sutricon. Są one nie tylko bezpieczne, ale i posiadają unikalną formułę, dzięki czemu możliwe jest gojenie się ran, nawet tych najbardziej uciążliwych.
Dynamiczne wytwarzanie się włókien kolagenowych
Zaglądając na stronę internetową wszystkoobliznach.pl można zapoznać się z fazami gojenia się rany. Pierwszą fazą jest faza zapalna, występująca od 48 do 72 godzin po powstaniu rany lub interwencji chirurgicznej. Kolejna faza to faza proliferacyjna, trwająca około 15 dni. Wtedy odtwarzany jest naskórek i unaczynienie, a same tkanki ulegają wyraźnemu wzmocnieniu. Fazą trzecią jest faza remodelingu podczas której włókna kolagenowe zmieniają się na nowe wiązania.
Przyjmuje się, że pełne zagojenie trwa około 3 miesiące, a rana kształtuje się nawet do 2 lat. Wtedy też można dostrzec, jak ostatecznie będzie wyglądała blizna.