Jak wyczyścić zamszowe buty?

Buty z zamszu są niezwykle wygodne, ale też bardzo trudne w utrzymaniu czystości. Zamsz to skóra pozbawiona strony licowej – zamiast niej ma miękki, krótki włos, który łatwo się gniecie, załamuje, wyciera i ulega zabrudzeniom. Zamsz jest miękki i ciągliwy, co pozwala modelować go bardzo swobodnie, ale jest przy tym nieodporny na działanie wilgoci i łatwo nasiąka wodą.
Jak wyczyścić zamszowe buty zabrudzone błotem, śniegiem, solą użytą do odśnieżania?
Im zabrudzenie mniejsze i świeższe, tym czyszczenie prostsze i skuteczniejsze. Najlepiej jeśli nowe buty zostały przez nas najpierw pokryte preparatem konserwującym, który jest dobrą ochroną przed wodą i brudem. Nawet jeśli w końcu buty zabrudzą się mocno, to przywrócenie im pierwotnego wyglądu będzie łatwiejsze, jeśli wcześniej użyliśmy preparatów zabezpieczających skórę.
Brudne buty trzeba oczyścić z błota, piasku a do środka wsadzić ręczniki papierowe lub miękkie gazety, które wyciągną zgromadzoną tam wilgoć. Zewnętrzną stronę należy przetrzeć szmatką moczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem octu. Do czyszczenia zamszu nie wolno używać detergentów. Dopuszcza się jedynie łagodne mydło naturalne, tak zwane szare mydło.
Po oczyszczeniu powierzchni buty trzeba wysuszyć. Nie wolno ich stawiać na kaloryferze czy piecu, ani zbyt blisko źródła ciepła. Wysuszone obuwie trzeba wyszczotkować szczotką z gumy, którą doskonale zastąpi również szczoteczka do zębów. Teraz znów jest dobry moment na zastosowanie preparatu konserwacyjnego.
Jeśli woda z octem nie zadziałają skutecznie można spróbować czyszczenia ciepłym mlekiem. Mleko zawiera tłuszcz, który uelastyczni zamsz, przeciwdziała twardnieniu skóry po osuszeniu. Niewielkie zabrudzenia można usunąć przy pomocy zwykłej gumki – myszki, takiej do zmazywania ołówka.
Aby odświeżyć kolor i oczyścić zamszowe buty z kurzu można wykorzystać w tym celu chleb. Najlepsze jest pieczywo pszenne lub mieszane pszenno – żytnie bez dodatków ziaren. W tym celu należy oderwać kawałek pieczywa ze skórką. Miąższem pociera się powierzchnię zamszu a następnie trzeba ją wyszczotkować szczoteczką.

www.mydlanyraj.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here