Moda na retro nigdy nie przemija. Zainteresowanie dawną stylistyką widać m.in. w ciągłym zainteresowaniu dawnymi filmami pokazującymi nie tylko ówczesne stroje, ale też królujący w tamtym czasach wystrój wnętrz. Kinematografia z lat 70. XX wieku lub produkcje nawiązujące do dawnych lat wciąż stają się inspiracją dla wielu osób, które chcą wykorzystać motywy vintage w swoim domu. Tobie również podobają się aranżacje znane z kultowych filmów? Zobacz, w jaki sposób przenieść widoczne w nich scenerie do czasów współczesnych i Twojego domu.

Styl retro we wnętrzu to nie tylko postarzane drewniane stoły, sekretarzyki, sofy czy szezlongi. Aby przestrzeń zyskała charakter nawiązujący do designu z poprzednich dekad, w vintage’owym klimacie powinny być także podłogi, ściany i drzwi. Razem z DobreDlaDomu.pl dowiesz się, jak wykorzystać te elementy i z czego czerpać inspiracje.

Niczym w rodzinie Corleone lub u Irvinga Rosenfelda, czyli wybieramy podłogi do wnętrz w stylu retro

Wielu osobom stylistyka z poprzednich dekad kojarzy się głównie z ciemnymi, naturalnymi kolorami. Powiązania te powstają głównie dzięki znanym filmom gangsterskim lat 70. XX wieku. Każdy miłośnik dobrego kina pamięta pierwszą scenę „Ojca chrzestnego”, w której widzów wita skąpany niemal w całkowitej ciemności dom Dona Corleone’a. Mroczne wnętrza i widoczne wszędzie drewniane wyposażenia sprawiają, że osoby interesujące się stylem retro inspirują się tą konwencją i wykorzystują ją w swoich mieszkaniach.

Jeśli chciałbyś stworzyć wokół siebie przestrzeń na wzór domów z gangsterskich produkcji z lat 70. XX wieku, na samym początku skup się na wyborze podłogi w ciemnej, brązowej kolorystyce. Mogą to być naturalne deski podłogowe lub panele.

  • Podłogi drewniane we wnętrzach retro mogą być wykonane z desek dębowych (np. Marsala Grande, Marsala Molti) lub egzotycznych, np. venge. Poza ciemnym wybarwieniem mają wyraźnie zaznaczone słoje i włókna.
  • Panele podłogowe w aranżacjach retro powinny mieć kolor i wzór nawiązujący do naturalnych desek, aby jak najbardziej odpowiadały klimatowi lat 70. Zwróć uwagę zwłaszcza na laminaty postarzane, których pojedyncze deski nie mają jednolitej barwy.

Co jednak, gdy chcesz wprowadzić styl retro do małych, słabo oświetlonych pomieszczeń? Zwróć uwagę na inne, nieco bardziej współczesne nawiązania do lat 70. Pokazują one, że styl retro może być również utożsamiany z nieco jaśniejszą kolorystyką. W „American Hustle” bardzo ciemne wnętrza ustępują miejsca miodowym i złocistym aranżacjom. Przyjrzyj się im uważnie i spróbuj przenieść interesujący klimat, który mają podłogi z drewna lub panele w tych odcieniach, wprost do swojego mieszkania.

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiedni parkiet? Zobacz podłogi drewniane DobreDlaDomu.pl.

Jak w filmie Coppoli lub Russella, czyli wybieramy ściany do wnętrz w stylu retro

Przypomnij sobie jeszcze raz aranżacje wnętrz znane z „Ojca Chrzestnego” i „American Hustle”. Tym razem jednak zwróć uwagę głównie na dekoracje ścian wykonane z drewna. Wyglądają znajomo? Być może kojarzysz je z układanymi kilkanaście lat temu w polskich domach panelami ściennymi. Wykorzystaj je u siebie, aby móc stworzyć wnętrze w stylu retro. Takie wykończenie znajdziesz np. wśród paneli ściennych DobreDlaDomu.pl

Zastanów się teraz, jaki efekt utrzymany w stylistyce vintage chcesz uzyskać. Od tego zależy bowiem, który zestaw kolorystyczny paneli ściennych powinieneś wybrać.

  • Do wnętrz w stylu retro inspirowanych sceneriami z „Ojca Chrzestnego” będą pasować panele ścienne w ciemnej kolorystyce. Mogą mieć wzór sosny czarnej z wyraźnie zaznaczonymi sękami, które dodatkowo będą nawiązywały do ułożonego na podłodze parkietu.
  • We wnętrzach wykorzystujących motywy aranżacyjne znane z „American Hustle” panele ścienne mogą mieć jaśniejszy odcień inspirowany np. sosną złotą, wiśnią lub gruszą. Dla zachowania efektu harmonijnego wnętrza warto jednak pamiętać, aby brązowy odcień paneli był podobny do koloru podłogi.

Bez względu na to, czy wybierzesz panele ścienne w jasnej, czy ciemnej kolorystyce, powinieneś zawczasu zastanowić nad sposobem montażu desek. Ułożenie paneli na całej ścianie mogłoby bowiem zbyt przytłoczyć wnętrze. Powstałby wówczas pokój, który wyglądałby jak ciasne drewniane pudełko. Jak tego uniknąć? Poznaj dwa sposoby montażu paneli zależne od rodzaju pomieszczeń.

  • W salonie i sypialni panele mogą zajmować tylko jedną ścianę. Ułóż je np. za łóżkiem, kanapą lub telewizorem. Zwróć uwagę również na kierunek desek. Zamontowane pionowo będą optycznie wydłużać przestrzeń, natomiast poziomo – rozszerzać ją.
  • W kuchni panele mogą zdobić niewielki fragment ściany. Najlepiej sprawdzą się ułożone poziomo między stojącymi a wiszącymi szafkami. W ten sposób zabezpieczą ściany przed wnikaniem wilgoci, a także przed plamami.

Przyglądając się scenom z „Ojca chrzestnego” i „American Hustle”, być może zauważyłeś, że w tamtejszych pomieszczeniach panele są ułożone jedynie w dolnej części ściany. Górę natomiast zdobią tapety lub farba. Taki układ sprawdzi się jednak tylko w dość przestronnych pomieszczeniach. Podział ściany w poziomie na dwie części może bowiem sprawić, że cały pokój będzie wyglądał na niższy, niż jest w rzeczywistości.

Jak w latach 70., czyli wybieramy drzwi do wnętrz w stylu retro

Drzwi, podobnie jak podłogi i ściany, mają bardzo duży wpływ na cały wygląd wnętrza. Ich zakup nie powinien być więc traktowany jako coś drugorzędnego. Odpowiedni materiał i kolorystyka są bowiem w stanie zmienić stylistykę wnętrza. Co zrobić, aby była ona inspirowana klimatem minionych lat?

Zwróć uwagę, że we wnętrzach widocznych w filmach z lat 70. drzwi zwykle nie wyróżniają się zbytnio ani na tle ściany, ani podłogi. Za mężczyzną rozmawiającym z Vito widać mosiężne skrzydła, które niemal zlewają się ze ścianą. Podobny efekt widać w „American Hustle”, jednak tym razem wszędzie dominują jaśniejsze barwy. To samo rozwiązanie zastosuj u siebie. Do ciemnych desek na parkiecie i ścianach dobierz drzwi w tym samym kolorze. Najlepiej będą się prezentowały skrzydła drewniane lub ozdobione brązową okleiną. Miodowe i złociste drewniane elementy zestaw natomiast ze skrzydłami utrzymanymi w kremowych i beżowych tonacjach.

Wiesz już, jak udekorować dom w stylu retro? A może interesuje Cię inny rodzaj wystroju wnętrz? Zajrzyj na DobreDlaDomu.pl. Znajdziesz tam pomysły na metamorfozę wnętrza i dowiesz się, jak szybko i wygodnie przeprowadzić remont mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here