Odnowienie pomieszczenia bez wielkiego remontu nie zawsze jest możliwe, ale w przypadku kuchni potrafi przynieść wręcz spektakularne efekty. Jak nadać kuchni nowe oblicze bez zmiany mebli, kucia glazury i sporej inwestycji czasowej i finansowej? Sekretem jest… zmiana koloru.

Jedna farba do wszystkiego?

Malowanie może nadać wnętrzu świeżość, blask i sprawić, że niemodne szafki na tle nudnej ściany staną się elementem efektownej stylizacji, zachęcającej do kulinarnych wyczynów i budzącej zazdrość sąsiadów i znajomych.

W marketach budowlanych i sklepach internetowych znaleźć można niezwykle bogaty asortyment farb przeznaczonych specjalnie do kuchni. Będą one odporne na panujące w tym pomieszczeniu specyficzne warunki (wilgotność, opary, temperatura), cierpliwie zniosą szorowanie gąbką pozostałości rozpryśniętych z garnka dań, długo nie stracą intensywności koloru i będą cieszyły oko podczas gotowania. Ale warto pamiętać, że przemalować można nie tylko ściany i sufit. Nowoczesne farby pozwolą zupełnie odmienić również stare kafelki na ścianach i podłodze, sprawić, że leciwe szafki przypomną sobie czasy dawnej świetności, a lekko nadgryzione zębem czasu elementy AGD zyskają zupełnie nowy sznyt.

Malujmy z głową!

Zasada najważniejsza, która zapewni odpowiedni i trwały efekt malowania, to odpowiednie przygotowanie podłoża. Ściany powinny być czyste, odtłuszczone, z uzupełnionymi ewentualnymi ubytkami i zagruntowane. Powierzchnię szafek zapewne trzeba będzie zmatowić, zeszlifować papierem ściernym odpryśnięte fragmenty farby na lodówce (wówczas warto też wybrać farbę, która nie wymaga dodatkowych zabiegów lub odpowiednim preparatem zabezpieczyć fragmenty z widoczną rdzą). Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wybór właściwych farb dla danego podłoża i przeznaczenia powierzchni, inaczej efekt może być daleki od oczekiwań.

Aby odmiana przyniosła zadowalające efekty, trzeba nie tylko „zamalować” kolory, które straciły blask i ukryć niemodne wzorki na kafelkach, ale cały czas warto mieć na uwadze efekt, jaki chce się osiągnąć. Pieczołowicie dobrane kolory nadadzą kuchni stylowy wygląd, ale nadmiar barw i odcieni może zepsuć nawet najlepsze plany. Pamiętajmy, że o ile pomalowanie ściany kolejny raz nie wymaga większego wysiłku, o tyle w przypadku chociażby mebli czy lodówki może być zdecydowanie trudniej. Planowanie, tworzenie wizualizacji, zbieranie inspiracji – nie warto się spieszyć. Niech wizja odmienionej kuchni będzie spójna i przemyślana, a prace pójdą sprawniej i dadzą w efekcie odmienioną kuchnię w wymarzonym stylu i w dobrym guście.

Sprawdź więcej pomysłów na metamorfozy w kuchni na Tikkurila.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here