Jak się zameldować?

Kiedy zmieniamy miejsce zamieszkania, prędzej czy później musimy się zameldować. W tym celu udajemy się do właściwego naszemu nowemu miejscu zamieszkania Urzędu Miasta i Gminy.

Co jest potrzebne do zameldowania? Przede wszystkim potrzebna jest zgoda właściciela lub akt notarialny, jeśli to my jesteśmy właścicielami. Oczywiście właściciel może udać się z nami do Urzędu Miasta i Gminy, jeżeli mamy taką możliwość. Poza aktem notarialnym lub zgodą właściciela potrzebujemy dowodu osobistego osoby, którą chcemy zameldować oraz właściciela. Gdy posiadamy wszystkie niezbędne rzeczy możemy udać się do UMiG. We właściwym dla nas urzędzie otrzymamy do wypełnienia kwestionariusz zgłoszenia pobytu stałego lub tymczasowego, ponieważ pobyt może być stały lub tymczasowy w zależności od długości pobytu lub zgody właściciela. W przypadku zgłaszania pobytu tymczasowego należy podać w kwestionariuszu okres pobytu, natomiast w przypadku pobytu stałego czas jest nieokreślony. Nie musimy się też martwić kwestią wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania, ponieważ przy meldunku w nowym miejscu automatycznie zostaniemy wymeldowani z nieaktualnego miejsca pobytu. Po wypełnieniu kwestionariusza pracownik UMiG sprawdzi jego poprawność, a następnie wyda pisemne potwierdzenie zameldowania.

Warto meldować się w miejscu pobytu, ponieważ ułatwia to wiele spraw (przede wszystkim formalnych). Dzieje się tak dlatego, że gdy jesteśmy zameldowani w miejscu pobytu możemy bez problemu udać się do najbliższych urzędów i wszystko załatwić, co jest utrudnione w przypadku braku meldunku lub posiadania go w innym miejscu.

www.colorowo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here