Dzisiejszy rynek oferuje wiele produktów do pielęgnacji i odżywiania włosów. Kluczem do pięknej fryzury jest jednak świadomość tego, jak wygląda skład chemiczny włosa i jego wzrastanie. Warto zatem poznać najistotniejsze fakty.
Jak rośnie włos?
Włos, czyli wytwór ludzkiego naskórka, składa się z korzenia i łodygi. Nietrudno domyśleć się, że korzeń to część pod powierzchnią skóry, zawierająca mieszek, brodawkę i cebulkę, natomiast łodyga to element budowy, który jest dla nas widoczny. Cykl wzrostu włosa rozpoczyna faza zwana anagenem. Jest to wieloletni proces, w trakcie którego dochodzi do najważniejszych czynności związanych ze wzrostem, sięgającym ponad powierzchnię skórną. Warto dodać, że w przypadku owłosienia w partiach ciała innych niż głowa, anagen jest znacznie krótszy, jeśli chodzi o czas trwania. Cykl wzrostu włosa przechodzi w kolejną fazę w momencie, gdy ten przestaje aktywnie rosnąć. Jego cebulka rozpoczyna wędrówkę, kierując się w górę, by ostatecznie wyjść poza ciało. Etap ten nosi nazwę katagenu i zazwyczaj zamyka się w kilku tygodniach. Ostatnią fazą jest telogen. Cykl wzrostu włosa wiąże się wówczas z jego obumarłą formą – w ciągu paru miesięcy skóra w końcu pozbywa się go, w czym pomaga rosnący od spodu nowy włos. Całość może powtórzyć się około 30 razy w ciągu ludzkiego życia. Warto również dodać, że na cykl wzrostu włosa wpływa m.in. genetyka, mikroelementy, hormony i witaminy.
Skład chemiczny włosa
Chcąc odpowiednio zadbać swoje włosy, konieczne jest poznanie ich składu chemicznego. Pozwala to świadomiej podchodzić do kwestii kosmetyczno-pielęgnacyjnej. Ludzki włos to przede wszystkim budulec białkowy w postaci keratyny. Zawiera ona m.in. sporą ilość aminokwasów, wśród których wymienić można cysteinę, lizynę i alaninę. Włos składa się oczywiście również z barwnika, decydującego o kolorze owłosienia. Jeśli występuje on w wersji rozproszonej, wówczas człowiek posiada fryzurę w kolorze blond. Z kolei ziarnisty typ barwnika to włosy ciemniejsze – od brązu po czerń. Skład chemiczny włosa to także:
– woda;
– proteiny (np. cholesterol);
– sole mineralne w postaci związków siarki, azotu, magnezu, niklu, sodu, potasu, srebra, złota, żelaza, selenu czy wapnia;
– witaminy.Wszystkie z elementów, które są składnikami włosa, odgrywają istotną rolę w jego wzroście. Brak lub niedobór któregokolwiek z nich może w znaczący sposób wpłynąć na zdrowie, kondycję, a tym samym wygląd włosów.