Idealny fotel biurowy – pracuj komfortowo!

W sklepach można znaleźć szeroką gamę różnych foteli biurowych. Znalezienie tego idealnego nie zawsze jest jednak tak proste, jak może się wydawać. Jak wybrać najlepszy fotel biurowy do komfortowej pracy w pozycji siedzącej?

Stała praca przy biurku może dać w kość, a dokładnie w kości kręgosłupa. To właśnie ta część ciała jest wtedy najbardziej narażona na przeciążenie oraz na pojawienie się bólu. W efekcie osoby pracujące w pozycji siedzącej często narzekają na bolące plecy.

Można jednak temu zapobiec – warto wybrać komfortowy fotel biurowy, który będzie mógł zapewnić stabilne, ergonomiczne podparcie dla całego ciała. O czym warto pamiętać podczas zakupów?

Ergonomia – klucz do komfortu pracy

Do pracy powinniśmy wybierać meble ergonomiczne. Co dokładnie kryje się pod tym słowem? Ergonomia to nauka o pracy, która koncentruje się przede wszystkim na optymalizacji warunków otoczenia, aby praca odbywała się jak najniższym kosztem biologicznym dla pracownika.

Zatem ergonomiczne meble biurowe to takie, które ułatwiają pracownikowi wykonywanie swoich obowiązków i także zmniejszają ryzyko wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W pracy biurowej szczególnie ważny jest ergonomiczny fotel biurowy, ponieważ to on w głównej mierze wpływa na komfort pracy. Czym powinien charakteryzować się fotel tego rodzaju?

Ergonomiczny fotel biurowy – czyli jaki?

W sklepach można znaleźć wiele różnych modeli foteli biurowych. Nie każdy z nich spełnia jednak wymogi ergonomii, czyli nadaje się do pracy w pozycji siedzącej. Po czym można rozpoznać taki właśnie model?

Ergonomiczne fotele biurowe pozwalają pracownikom na przyjęcie komfortowej pozycji, z podparciem odpowiadającym anatomii kręgosłupa. Kąt zgięcia pomiędzy tułowiem a nogami powinien wynosić wtedy 90 stopni. Kolana także muszą być zgięte pod kątem 90 stopni, a stopy ułożone płasko na podłodze.

Konstrukcja ergonomicznego fotela biurowego musi zatem opierać się na zastosowaniu specjalnie wyprofilowanych oparć na plecy oraz siedzisk o właściwej głębokości. Tylko wtedy pracownik może przyjąć pozycję ergonomiczną.

Oparcie powinno być wypukłe w rejonie części lędźwiowej kręgosłupa, a także części szyjnej, gdy fotel biurowy jest wyższy. Aby uzyskać maksymalny komfort, fotel musi być wtedy idealnie dopasowany do profilu kręgosłupa, więc powinien posiadać regulację wysokości oparcia – każdy z nas ma w końcu inny wzrost, a nieruchome oparcie nie zawsze można dopasować do każdej sylwetki.

Druga ważna kwestia to głębokość siedziska – nie może być ono ani zbyt głębokie, ani za płytkie, ponieważ wtedy uniemożliwi przyjęcie ergonomicznej pozycji przez pracownika. W przypadku osób niższych siedzisko powinno być płytsze, natomiast dla wyższych – głębsze. Dobrym wyborem będzie też fotel biurowy z regulacją głębokości siedziska.

Do pracy przy komputerze przydadzą się również podłokietniki – zapewniają podparcie dla rąk i odciążają je podczas korzystania z komputera.

Wiele ciekawych modeli foteli biurowych można znaleźć już teraz na stronie internetowej Fotele-Biurowe.info.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here