Człowiek w życiu boi się wielu rzeczy. Boimy się śmierci, choroby najbliższych, bólu, wojny. Boimy się także całkowitej utraty zdolności widzenia. I słusznie, bo utrata wzroku zamyka przed nami wiele możliwości.
I choć nadal człowiek żyje i stara się być samowystarczalny, lecz każda czynność wykonywana jest w dłuższym czasie. Niejednokrotnie zmuszony jest do rezygnacji z wielu rzeczy, które mógłby wykonać będąc osobą widomą. Jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty jest zaćma.

Chorują na nią ludzie na całym świecie. Jest ona najczęstszą dolegliwością doprowadzającą do całkowitej ślepoty. Najczęściej zaćma jest chorobą nabytą. Ale może być także wrodzona. Nabywa się ją przez lata. Stopniowo pogarsza się u chorego ostrość widzenia. Aż w końcu dochodzi do całkowitej ślepoty, gdyż z latami uszkadza się soczewka oka.

Przyczyną zaćmy jest zmętnienie soczewki oka. Na soczewce oka pojawiają się plamki, bądź większe zmętniałe obszary, które uniemożliwiają dobre widzenie. Im większe zmętnienie tym mniejsza ostrość widzenia.

Do przyczyn zaćmy trzeba zaliczyć zwiększającą się wraz z wiekiem grubość i masę soczewki oka. A także nieprawidłowy metabolizm aminokwasów. Jak również przebyte choroby, urazy oka, oraz uwarunkowania genetyczne.

By wyleczyć oko z zaćmy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. To jedyny sposób na powrót do zdrowia. Zabieg polega na wszczepieniu nowej soczewki w miejsce starej zużytej. Taki zabieg trwa krótko i zazwyczaj przebiega bezproblemowo.

www.icotam.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here