Teatr i dzieci? Dla niektórych rodziców to niezbyt fortunne połączenie. Rzeczywiście, wybranie się z maluchem do teatru przeznaczonego dla dorosłych nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Jednak do wyboru mamy również specjalne teatry dla małych widzów, które w repertuarach posiadają specjalne sztuki dla dzieci.
Teatry dla dzieci cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Sceny dla najmłodszych działają w popularnych, dużych teatrach, ale do wyboru mamy też teatry skoncentrowane tylko na najmłodszych widzach. Znajdziemy je w Warszawie, ale też w wielu innych dużych miastach w całym kraju.
Teatr stworzony z myślą o najmłodszych
W teatrach przeznaczonych dla dzieci grane są nie tylko inne sztuki, ale również cała przestrzeń, w której są one rozgrywane, jest na ogół inna. Pomieszczenia są niewielkie, kameralne, nie są całkowicie zaciemniane. Nie ma tradycyjnego podziału na scenę oraz na widownię – aktorzy występują na tym samym poziomie, więc maluchy nie muszą zadzierać głowy w górę.
Także w teatrach dziecięcych nie gra się głośnej muzyki, która mogłaby wystraszyć dzieci. W spektaklach poruszane są tylko bezpieczne dla dzieci tematy – nie ma przemocy, są za to moralne dylematy pomagające dziecku w rozwoju emocjonalnym.
Jak teatr wpływa na dzieci?
Dzięki uczestnictwu w sztukach teatralnych dzieci mogą rozwijać w sobie pełną gamę umiejętności, w tym emocjonalnych, społecznych oraz komunikacyjnych. Teatr pomaga w rozwoju wyobraźni oraz kreatywności, może inspirować, uczy szacunku i tolerancji.
Dużym plusem jest też pomoc w edukacji dziecka – maluch może uczyć się wówczas nowych słów oraz poprawnej polszczyzny.
Jaki spektakl wybrać na pierwszy raz?
Gdy również zainteresowały cię przedstawienia dla dzieci Warszawa to wiele świetnych teatrów dla najmłodszych. Niektóre z nich grają sztuki już dla dzieci od pierwszego roku życia – wówczas nie kładzie się jeszcze tak dużego nacisku na fabułę, ale głównie na ruch, kolory, dźwięki, które przyciągają uwagę.
Dla starszaków dobrym pomysłem mogą być sztuki oparte na popularnych baśniach czy lekturach szkolnych.