Czyszczenie klawiatury

Klawiatura jest nieodłącznym elementem komputera, jednakże jednocześnie jest doskonałym łapaczem kurzu, resztek jedzenia, okruszków, skrawków papieru czy innych zanieczyszczeń. Jak zabrać się za czyszczenie klawiatury, gdy nie wygląda już tak dobrze jak na początku?
Aby odkazić klawiaturę, użyjmy alkoholu izopropylenowego. Użycie zwykłego alkoholu etylowego niestety zmyje oznaczenia z klawiszy. W tej metodzie wystarczy namoczyć zwykły patyczek do uszu w alkoholu i przetrzeć klawisze.
Aby wydmuchać okruszki spod klawiszy, można użyć sprężonego powietrza. Puszkę taką kupić można w każdym sklepie komputerowym. Wystarczy rurkę od puszki ustawić pod kątem, odsunąć na kilka centymetrów i nacisnąć przycisk. Ze względu na to, że powietrze takie będzie się skraplać, należy pilnować odległości od klawiszy, by woda się pod nie nie dostała. Pozycja rurki również jest ważna – chcemy w końcu wydmuchać śmieci za zewnątrz, a nie wepchnąć je głębiej. Co prawda można użyć do tego suszarki, jednakże robicie to na własną odpowiedzialność – gorące powietrze może przegrzać delikatne styki klawiatury.
W internecie można kupić małe odkurzacze na USB, służące do czyszczenia klawiatury, jednak nie są zbytnio skuteczne. Lepszym sposobem wydaje się Cyber Clean, masa plastyczna, do której przylegają drobinki kurzu. Wystarczy rozprowadzić ją po klawiaturze.
Jeśli nasza klawiatura jest podłączana do komputera kablem, a klawisze da łatwo się zdjąć (zależy to od typu klawiatury), można ją odłączyć i powyciągać wszystkie klawisze. Warto zrobić zdjęcie układu klawiatury przed demontażem klawiszy i pilnować, by żadnego nie zgubić. Klawisze można wyczyścić w wodzie z dodatkiem detergentu, podobnie jak klawiaturę. Montaż można rozpocząć dopiero wtedy, gdy wszystkie elementy będą idealnie suche.
Klawiaturę można przetrzeć też chusteczkami antybakteryjnymi albo powyciągać śmieci spomiędzy klawiszy za pomocą karteczek samoprzylepnych. Szczególnie sprawdzi się to przy klawiszach o wyższym skoku. Podobnie działać będzie taśma samoprzylepna.

www.geostrefa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here