Co to jest udar?

Szybkie tempo życia, ciągła pogoń za pieniędzmi, ciężka praca ponad siłę, stres niszczący psychikę oraz zła dieta i brak aktywności fizycznej to obraz będący udziałem większości ludzi żyjących współcześnie w krajach wysokorozwiniętych. Taki styl życia prowadzi do wielu chorób, również takich które są zagrożeniem dla życia. Wśród najbardziej niebezpiecznych schorzeń, które dotykają coraz większą liczbę ludzi są udary mózgu. Co to jest udar, jakie są jego objawy i jak go się leczy?
Udar mózgu jest zaburzeniem w pracy mózgu wywołanym niewłaściwym funkcjonowaniem układu krążenia mózgowego. Ze względu na rodzaj uszkodzeń układu mówi się o udarach krwotocznych lub niedokrwiennych. Pierwsze z nich powstają na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Powodem uszkodzenia jest najczęściej zbyt wysokie ciśnienie krwi. Zwiększone ciśnienie napiera na ściany naczyń i powoduje ich pęknięcie. Krew wylewa się do mózgu i zalewając go utrudnia lub uniemożliwia funkcjonowanie. Jeśli wylew jest rozległy może spowodować natychmiastowy zgon. Mniej poważne wylewy można leczyć, ale nie zawsze zmiany wywołane udarem są odwracalne.
Udar niedokrwienny polega na niedostarczeniu przez układ krążenia odpowiedniej ilości natlenionej krwi. Dzieje się tak głównie w przypadku zamknięcia światła naczyń, co powoduje zator i uniemożliwia transport krwi. Obszar mózgu zasilany przez zaczopowane naczynie nie otrzymuje tlenu i obumiera.
Każdy udar może być zasygnalizowany zaburzeniami mowy, paraliżem jednostronnym, zaburzeniami czucia i widzenia, utratą świadomości. Leczenie udarów jest uzależnione od rozległości zmian oraz od czasu, jaki upłynął od udaru do diagnozy.

www.miedzycechowy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here