Oddychanie przez usta często jest konsekwencją nieżytu nosa, czyli kataru, ale również może być objawem innych schorzeń. Co możemy zrobić wtedy, gdy obserwujemy je u siebie albo u bliskiej osoby?

Naturalnie należy oddychać z wykorzystaniem nosa – powietrze, które dostaje się wtedy do płuc, jest wstępnie oczyszczane z zanieczyszczeń, nawilżane i ogrzewane, dlatego jest właściwie przygotowane do użycia w organizmie.

Zdarza się jednak oddychanie przez usta. Zwykle pojawia się ono wtedy, gdy mamy grypę albo przeziębienie i katar, który utrudnia prawidłową wymianę powietrza. Także oddychanie przez usta zdarza się w innych przypadkach, na przykład przy bezdechu sennym, w chorobach zatok przynosowych, wadach w budowie nosa, przy wadach zgryzu.

Co powoduje oddychanie przez nos?

  • Zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ powietrze dostające się do dróg oddechowych nie jest właściwie przygotowane.
  • Może powodować trudności w artykulacji u mniejszych dzieci – mają one wtedy problem z prawidłową wymową wielu głosek, seplenieniem.
  • Podwyższa się niebezpieczeństwo niedotlenienia, ponieważ oddychanie przez usta zmniejsza ilość powietrza tlenu dostającego się do krwi, co może powodować zmęczenie, obniżenie odporności, większą podatność na infekcje.

Zatem prawidłowe oddychanie przez nos jest bardzo ważne zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Gdy obserwowane jest oddychanie przez usta, warto wiedzieć, jak można mu zapobiegać?

Jak przestać oddychać przez usta?

U najmłodszych dzieci ważne jest układanie główki na wyższym poziomie, co wspiera prawidłowe oddychanie. U starszych dzieci można też przypominać o tym, by oddychać przez nos, a nie przez usta. Warto także skonsultować się z lekarzem, ponieważ problem może być związany z wadami budowy nosa czy wadami zgryzu – wówczas zaleca się rozpoczęcie leczenia.

Jeśli problem jest związany z infekcją, wówczas można zastosować Disnemar.pl – fizjologiczny roztwór soli mineralnych w sprayu, który pozwala na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w nosie, nawilżenie śluzówki i poprawę jej ukrwienia. Jama nosowa jest wtedy także oczyszczana z zanieczyszczeń, w tym kurzu, z alergenów, drobnoustrojów.

Preparat Disnemar.pl zaopatrzony jest w specjalną końcówkę ułatwiającą aplikację. Można zakupić go w wersji dla dzieci i dla dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here