Jak wybrać miejsce na akwarium – przegląd praktycznych pomysłów aranżacyjnych

0
Jak wybrać miejsce na akwarium

Ustawianie akwarium nie jest sprawą łatwą ani zupełnie dowolną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wybór miejsca jego ulokowania będzie miał wpływ na panujące we wnętrzu warunki. Im bliżej okna, źródła ciepła lub światła stanie akwarium, tym bardziej zmienne będzie jego środowisko. Ponadto wybór miejsca na zbiornik akwarystyczny nie pozostaje bez wpływu na aranżację całego pomieszczenia. Można powiedzieć, że akwarystyka ma w sobie coś z feng shui i polega na poszukiwaniu optymalnej i harmonijnej przestrzeni. Poniżej przybliżamy ten temat oraz wskazujemy na najważniejsze zasady, których warto przestrzegać w trakcie „lokowania” swojego akwarium. 

Blisko okna czy w głębi pomieszczenia? 

Wybierając miejsce w swoim domu lub mieszkaniu, w którym postawisz akwarium, warto kierować się trzema głównymi czynnikami. Chodzi przede wszystkim o: dostęp do światła, dobowe wahania temperatur oraz niezakłócone funkcjonowanie zbiornika. Po kolei omówimy wszystkie trzy. 

Światło jest istotnym czynnikiem w rozwoju ryb i roślin akwariowych. Niektóre gatunki wymagają dostępu do światła o określonym natężeniu. Inne z kolei są bardzo tolerancyjne i mogą żyć w zbiorniku oświetlonym w mniejszym lub większym stopniu. Lokalizując swoje akwarium, warto uwzględnić potrzeby hodowlane konkretnych znajdujących się w nim gatunków. Nie należy oczywiście stawiać akwarium na parapecie, ani tym bardziej narażać go na uderzenie podczas otwierania okien. Ponadto bliskie towarzystwo okna wpływa też na panującą wewnątrz zbiornika temperaturę, może ją obniżać lub podwyższać. 

Temperatura w zbiorniku powinna utrzymywać się na stałym poziomie, dopasowanym do potrzeb jego mieszkańców. Grzałka z termostatem są pod tym względem nieocenione. Warto zastosować też dodatkowe formy zabezpieczeń – i ulokować zbiornik w głębi pomieszczenia, jednak z dala od urządzeń grzewczych. Nadmierne skoki temperatury w ciągu doby mogą źle wpływać na samopoczucie i zdrowie rybek. 

Ostatnią sprawą jest wybór miejsca stosunkowo spokojnego, oddalonego od podstawowych szlaków komunikacyjnych (na przykład prowadzących do łazienki lub do kuchni). Warto też unikać bezpośredniego sąsiedztwa drzwi, szaf oraz innych mebli dużymi skrzydłami uchylnymi, które w trakcie otwierania mogłyby uszkodzić akwarium, jego podstawę lub pokrywę.

Praktyczny pomoc w lokalizacji akwarium 

Pomocne może okazać się sięgnięcie po dedykowane do akwariów meble. Są to różnych rozmiarów szafki wyposażone w blat, na którym postawisz zbiornik, a także szuflady lub półki. Możesz wykorzystać je do przechowywania rybiego asortymentu, akcesoriów, sprzętów i karmy. Przykładowe zestawy mebli i zbiorników znajdziesz pod linkiem: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/zestawy-akwariowe/.

Warto wybierać meble o dużym, prostokątnym blacie, najlepiej wykonane z polerowanego lub lakierowanego drewna bądź tworzyw sztucznych. Drewno jest oczywiście wyborem bardziej estetycznym, ale także w dużym stopniu trwałym. Szafka drewniana wytrzyma nacisk wywierany przez zbiornik wypełniony setkami litrów wody, bez najmniejszych obaw o jego nadwyrężenia lub deformację. Szafki z tworzyw sztucznych są chętniej wybierane w przypadku akwariów o niedużej objętości. Wówczas, masz możliwość skompletowania pokrywy i szafki w tym samym kolorze, co z pewnością pozytywnie wpłynie na aranżację całego pomieszczenia.

Środki do dezynfekcji rąk dla cateringu, dlaczego są niezbędne?

0
Środki do dezynfekcji rąk dla cateringu

Catering nie tylko ma za zadanie dostarczyć dania pod wskazany adres do klienta, ale także przygotować je w naprawdę odpowiednich warunkach sanitarnych. Nie można więc obyć się bez takich produktów, jak środki do dezynfekcji rąk dla cateringu. Klienci mogą mieć dzięki nim pewność, że wszystkie dostarczone potrawy będą pozbawione bakterii i wirusów.

Zegarek do nurkowania – jaki jest najlepszy?

0
Zegarek do nurkowania

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się bardzo dużo różnorodnych rzeczy przeznaczonych dla nurków. Bez wątpienia tego typu hobby w ostatnich latach stało się bardzo popularne. W co rzeczywiście powinniśmy zainwestować, jeżeli chcemy aby nasze nurkowanie było prawdziwą atrakcją?

Kto jeździ autobusami PKS?

0
Kto jeździ autobusami PKS

Dlaczego tak dużo osób korzysta z komunikacji autobusowej? Na odpowiedź składa się kilka czynników, dzięki którym na przykład PKS Piła jest przewoźnikiem chętnie wybieranym przez podróżnych. Autobusy są potrzebna, pomimo że coraz więcej osób porusza się prywatnymi samochodami.

Prawidłowa technika ostrzenia noży

0
Prawidłowa technika ostrzenia noży

Niezależnie od tego, czy w kuchni jesteś totalnym amatorem, czy może właśnie pasjonujesz się branżą gastronomiczną, powinieneś dysponować pewnym podstawowym sprzętem do przyrządzania potraw. Ważny będzie tutaj i nóż, i… profesjonalna ostrzałka do noży. Naucz się z niej jednak właściwie korzystać, aby dbać o ostrza niczym prawdziwy mistrz kuchni!

Czy warto kupić zapalniczkę z grawerem?

0
Czy warto kupić zapalniczkę z grawerem

Szukając uniwersalnego prezentu, który z pewnością podbije serce każdej osoby, można zdecydować się na zapalniczkę. Najważniejsze, by nie była to pierwsza lepsza zapalniczka ze sklepu, lecz niepowtarzalna, wyjątkowa i unikatowa zapalniczka z grawerem. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele kultowych modeli zapalniczek, które przydadzą się nie tylko palaczom papierosów.

Mezoterapia igłowa

0
Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to zabieg medycyny estetycznej, który ostatnio bardzo zyskał na popularności. Szczególnym powiedzeniem wśród klientów cieszy się mezoterapia igłowa z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Sam zabieg jest często wykonywany w profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej.

Jaką kabinę prysznicową wybrać?

0
Jaką kabinę prysznicową wybrać

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się sklep z kabinami prysznicowymi.

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania ERP dla firm?

0
Dlaczego warto korzystać z oprogramowania ERP dla firm

W wielu firmach stosuje się zaawansowane, zintegrowane rozwiązania informatyczne, często stworzone specjalnie dla danej firmy lub dostosowane pod kątem jej potrzeb. Systemy takie pozwalają sprawniej zarządzać przedsiębiorstwem i okazują się bardziej opłacalne i wydajne niż szereg odrębnych programów do różnych zadań.

Jaki płyn do mycia szyb wybrać?

0
Jaki płyn do mycia szyb wybrać

Z pewnością każdemu znana jest czynność mycia okien. Robimy to od najmłodszych lat, jednak nie każdy wie jak poprawnie myć szyby.

ZOBACZ TEŻ