Rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka to zdaniem wielu najważniejsza część każdego treningu. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko odniesienia kontuzji, a oprócz tego przygotujesz się do zwiększonego wysiłku.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o rozgrzewce – nawet jeśli uprawiasz jedynie umiarkowaną i łagodną aktywność fizyczną. Poznaj też sposoby na wydajne nawodnienie organizmu.

Dlaczego przed treningiem trzeba się rozgrzać?

Terminy takie jak „rozgrzewka” czy „trening” często kojarzone są przede wszystkim z profesjonalnymi sportowcami. Nic bardziej mylnego – treningiem może być choćby weekendowa przejażdżka rowerowa w gronie najbliższych, a rozgrzewką warto poprzedzić niemal każdą, nawet umiarkowaną aktywność fizyczną.

Oczywiście intensywność czy długość rozgrzewki to elementy uzależnione od kilku czynników. Należy je dopasować do tego, jaki rodzaj aktywności ruchowej zamierzasz podjąć. Przed spacerem z dziećmi raczej mało kto planuje rozgrzewkę, jeśli jednak idziesz pograć w tenisa czy pobiegać, jest ona jak najbardziej wskazana. Mało tego – zdaniem większości ekspertów to właśnie rozgrzewka stanowi najważniejszą część treningu.

Rozgrzewka sama w sobie bardzo korzystnie wpływa na twój organizm:

  • do mięśni dostarczana jest większa ilość tlenu i składników odżywczych
  • podwyższa się temperatura ciała
  • zwiększeniu ulega elastyczność mięśni
  • rozszerzają się naczynia krwionośne, a serce zostaje przygotowane na większy wysiłek
  • dochodzi do pobudzenia układu nerwowego
  • uruchamiane są mechanizmy odpowiadające za wydzielanie potu, co zabezpiecza przed przegrzaniem organizmu
  • stawy stają się bardziej elastyczne
  • możesz też w tym czasie mentalnie przygotować się do aktywności fizycznej

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka zmniejsza ryzyko odniesienia kontuzji lub urazu. Uważa się, że przed aktywnością fizyczną o przeciętnej intensywności należy przeprowadzić rozgrzewkę trwającą około 10-15 minut. Po intensywnej rozgrzewce na twoim czole powinien pojawić się pot, a wykonane ćwiczenia powinny obejmować wszystkie stawy i grupy mięśniowe.

Jeśli nie masz pewności, czy twoja rozgrzewka jest odpowiednia, zmierz tętno po jej zakończeniu. Przyłóż dwa palce to tętnicy szyjnej i policz, ile uderzeń wykonuje twoje serce w ciągu 30 sekund. Jeśli rezultat jest wyższy od przeciętnego tętna, rozgrzewka najprawdopodobniej była właściwa.

Jak nawodnić organizm po treningu?

Rozgrzewka dba o twój organizm przed treningiem. Jednak pamiętaj, aby zatroszczyć się o siebie także po skończonej aktywności fizycznej. W wyniku podwyższonego wysiłku wypłukujesz różnego rodzaju pierwiastki i minerały, które warto uzupełnić. W ten sposób zmniejszasz uczucie zmęczenia, wspomagasz prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz przyspieszasz regenerację.

Dlatego też doskonałym pomysłem są elektrolity po treningu. Możesz je przyjmować np. w formie suplementów diety w postaci tabletek musujących. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, gdy ćwiczysz na siłowni. Wystarczy, że wrzucisz tabletki do butelki z wodą. Sprawdzi się też domowy izotonik, ale musisz pamiętać, aby go przygotować wcześniej w domu. Elektrolity po treningu są niezwykle ważne, nie zapominaj o nich, aby zapewnić sobie właściwe nawodnienie i uzupełnienie niezbędnych pierwiastków.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here