Marzenia o tym, aby mieć przestronny dom z przepięknym ogrodem, w którym można będzie posadzić drzewo gdy urodzi się syn, towarzyszą przez młodzieńcze lata większości osób. Życie jednak różnie się układa i niekiedy plany związane z zakładaniem ogrodu trzeba zamienić na urządzanie mieszkania w apartamentowcu. Jednak przy odrobinie kreatywności można namiastkę ogrodu mieć nawet mieszkając w wieżowcu. Jak to zrobić?

Mini ogród w doniczce

Własny ogród w doniczce

Miniaturowe wersje ogrodów projektowane w doniczkach to nie lada wyzwanie dla każdego, kto chce spróbować fachu architekta krajobrazu czy też ogrodnika. Najważniejszy przy zakładaniu takiego ogrodu w doniczce jest plan. Warto zacząć od wyboru odpowiednio dużej doniczki, w której zmieści się zarówno ławeczka, huśtawka, trawnik oraz kilka roślin. Kluczem do przepięknego ogrodu w doniczce jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ważny w tym przypadku jest również zmysł techniczny, zwłaszcza jeżeli wszystkie miniaturowe elementy chce się wykonywać samemu. Ogród w wersji mini nie zajmuje dużo miejsca, a może cieszyć oko przez cały rok. Ogrom radości pojawia się nie tylko na etapie projektowania i zakładania takiego ogrodu, ale także podczas jego regularnej pielęgnacji.

Skalniak w doniczce

Ogród zaprojektowany w doniczce w wersji mini to nie lada wyzwanie. Wymaga dobrego rozplanowania przestrzeni i precyzji przy jego wykonywaniu. Rozwiązaniem dla osób, które nie mają zacięcia do projektowania tak małych przestrzeni może być założony w doniczce skalniak. Przy doborze odpowiednich elementów może on sprawić nie mniej radości niż pielęgnowanie ogrodu w doniczce. Większości osób skalniak kojarzy się z działką lub przydomowym ogrodem. Nic bardziej mylnego! Niewielkich rozmiarów skalniak doskonale sprawdzi się także na balkonie czy też tarasie. Co ważne, skalniaki świetnie rozwijają się w zacienionych miejscach, dlatego południowa ekspozycja balkonu nie będzie w tym przypadku warunkiem koniecznym.

Jak założyć skalniak w doniczce?

Na samym początku trzeba się zastanowić co będzie potrzebne. Na liście zakupów powinna znaleźć się między innymi odpowiednia doniczka. Najlepiej jeżeli będzie ona płaska oraz niezbyt głęboka. Zdecydowanie lepiej w tym przypadku sprawdzą się stylizowane kamienne donice niż doniczki wykonane z plastiku. Kolejnym elementem niezbędnym przy zakładaniu skalniaka będzie keramzyt, który wysypany na dno doniczki stworzy warstwę izolacyjną doskonale przepuszczającą nadmiar wody. Warto pomyśleć również o podłożu ogrodniczym – dobrym pomysłem przy zakładaniu skalniaka będzie żwir wymieszany z torfem lub glebą pochodzenia liściastego. Mając odpowiednią donicę i podłoże można przejść do ostatniego, zasadniczo najważniejszego elementu – czyli roślin górskich oraz ozdobnych kamieni. W skalniaku doniczkowym podobnie jak w skalniaku ogrodowym, najlepiej sprawdzą się te same rośliny – gęsiówka, ubiorek czy zaciąg. Są to rośliny odporne na znaczne wahania temperatur, dzięki czemu na otwartym tarasie mogą przebywać również zimą.

Dlaczego warto mieć mini ogródek w doniczce ?

Ogródek, chociażby niewielki – taki stworzony w doniczce, to element nadający wyjątkowego charakteru surowej przestrzeni miejskiej zamkniętej w ciasnych betonowych ścianach wieżowca. W zależności od indywidualnych preferencji, w domowym zaciszu można zaprojektować zarówno skalniak, kompleksowy ogródek w doniczce lub też można postawić na uprawę ziół w ozdobnych doniczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here