Kleszcze są prawdziwą zmorą. Atakują dzieci, dorosłych i zwierzęta domowe już od wczesnej wiosny aż po późną jesień. Gdy zima nie jest mroźna ich populacja nie ulega zmniejszeniu i możemy się z nimi zetknąć bez udawania się na spacer do lasu. Często wystarczy przejść się po parku albo wyjść do przydomowego ogrodu. Czy da się uchronić przed kleszczami, które niosą ze sobą duże niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Jak się przed nimi zabezpieczyć i co robić gdy kleszcz wbije się w ciało.

Jak się uchronić przed kleszczami.

Udając się na spacer do lasu starajmy się zakryć jak najwięcej ciała. Zakładajmy długie spodnie i bluzki z długim rękawem. Na głowę warto założyć czapkę z daszkiem czy chustę albo kapelusz. Koniecznie zakładaj zabudowane buty i skarpetki, które włożysz w spodnie. Dzięki temu solidnie uniemożliwisz kleszczowi przedostanie się na gołą skórę. Najlepiej jeśli nasza odzież będzie w jasnych kolorach bo wtedy łatwiej zauważymy kleszcza.

Tu cenna uwaga kleszcze najbardziej są aktywne rano i późnym popołudniem dlatego jeśli chcesz uchronić się przed kleszczami nie wybieraj się do lasu w tych porach.

Kleszcze potrafią wyczuć swoją ofiarę nawet z odległości 20 metrów, a to poprzez wychwycenie zapachu potu, temperatury ciała i wydychanego dwutlenku węgla.

Aby jak najlepiej uchronić się przed kleszczami staraj się spacerować środkiem ścieżek, unikaj wysokich trwa i wszelkich krzewów gdyż to na nich najczęściej przebywają kleszcze.

Kolejnym sposobem na kleszcze jest używanie preparatów odstraszających te owady. Z zależności od wybranego specyfiku spryskujemy nim samo ubranie lub zarówno ubranie jak i samą skórę. Spryskaj się preparatem na ok 10 – 15 minut przed wyjściem na spacer do lasu.

Po powrocie ze spaceru koniecznie sprawdź skórę na całym ciele. Szczególnie uważnie sprawdzaj te miejsca gdzie skóra jest cienka i najbardziej gorąca. Zgięcia kolan, za uszami, w pachwinach, pod biustem czy na linii włosów. Tam kleszcze wbijają się najczęściej. Możesz je także znaleźć na przedramionach, plecach, biuście czy brzuchu.

Ukłucie kleszcza jest bezbolesne bowiem znieczula on miejsce wkłucia by móc dłużej żerować, nawet do tygodnia czasu. Często możesz z nim chodzić nawet przez kilka dni nie mając świadomości o jego obecności. Dlatego tak ważna jest kontrola skóra. Najlepiej jeśli inna osoba dobrze Cię obejrzy. Samodzielnie nie jesteś w stanie sprawdzić wszystkich miejsc na Twoim ciele.

Co robić z wbitym w skórę kleszczem ?

Najbezpieczniej byłoby udać się do lekarza, który fachowo go usunie. Ale nie czarujmy się, nie zawsze mamy taką możliwość. Im szybciej odkryjesz kleszcza tym łatwiej będzie Ci go wyciągnąć. Mocno napuchnięty od krwi kleszcz łatwiej może się rozpaść w czasie wyciągania i jego główka może utkwić w skórze. Wtedy koniecznie musisz udać się do lekarza, który usunie pozostałość.

Nie udało się uniknąć kleszcza. Nie panikuj. Szacuje się, że ok 20% kleszczy przenosi niebezpieczne choroby. Im krócej kleszcz był wbity tym mniejsze ryzyku zachorowania. Spróbuj go wyjąć samodzielnie lub przy pomocy innej osoby. Chwyć go pęsetą jak najbliżej skóry i stanowczo pociągnij w górę. Nie próbuj go wykręcać bo rośnie ryzyko, że urwiesz go tylko w części. Absolutnie niczym go nie smaruj.

Uważnie obserwuj miejsce bo kleszczu. Jeśli pojawia się rumień natychmiast udaj się do lekarza. Trzeba będzie rozpocząć leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here