sposoby na kleszcze

Lato to czas rozrywki, relaksu oraz wypoczynku, często na łonie natury. Nie można natomiast zapominać o zagrożeniach, które czyhają na nas ze strony przyrody. Jednym z nich jest ukąszenie kleszcza. Jak ustrzec się, jeśli okaże się, iż zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza? Kleszcze zaczynają żerowanie już na wiosnę, jednak w lecie są bardzo aktywne, zwłaszcza jeśli zima była dość łagodna. W takim przypadku następuje prawdziwa plaga kleszczy. Niestety, w współzależności od regionu naszego kraju, aż do 50 % tychże pajęczaków może mieć w sobie przeróżnego typu bakterie oraz mikroorganizmy, jakie potrafią okazać się niezwykle szkodliwe dla swego zdrowia oraz bycia.

Jak atakują kleszcze?

Kleszcze utrzymują się krwią ssaków, w tym też człowieka. Najaktywniejsze są w godzinach rannych oraz popołudniowych. Kleszcz już z odległości kilkunastu metrów wyczuwa własną ofiarę po zapachu potu i temperaturze ciała. Po przedostaniu się na skórę ofiary, wędruje po niej szukając miejsca, w jakim naskórek jest lekki oraz wilgotny. Niejednokrotnie umiejscawia się za uszami, pod pachami oraz pod kolanami czy w strefie pachwiny, jednak równie dobrze czuje się w jakimś innym miejscu. Bezboleśnie przebija skórę, bo również wprowadza substancję znieczulającą
oraz opóźniającą stan zapalny u swojej ofiary. Ugryzienie kleszcze nie powoduje ucisku, swędzenia czy rozdrażnienia, spokojnie może żerować chociażby przez parę dni, zdecydowanie powiększając swoje rozmiary dzięki wyssanej z krwi. Znajdując się a w okolice, w jakich jest możliwość ugryzienia przez kleszcza, należy dobrze się ubrać. Potrzebne są długie spodnie, wysokie buty, długie rękawy.

najlepsze sposoby na odstraszenie kleszczy

Co wykonać, aby pozbyć się kleszcza?

Pierwszą zasadą jest jak najszybsze usunięcie zauważonego kleszcza, ponieważ ryzyko zakażenia dolegliwością odkleszczową wzrasta wraz z czasem, przez który pasożyt znajduje się w naszej skórze. W dużej części wypadków jest to sposób prosty, bezbolesny oraz nie wymaga pomocy lekarskiej – możemy spowodować go bezpośrednio w domu za pomocą prostych przyrządów. Gdy używamy szczypczyków, kleszcza należy uchwycić jak najbliżej skóry, potem wyciągać go wzdłuż osi wkłucia, lekko obracając. Jeśli uda nam się wyciągnąć pajęczaka w pełni, rankę należy przemyć środkiem odkażającym, jednak ręce umyć wodą z mydłem. Jeśli nie możemy tego wykonać, najlepiej udać się po pomoc lekarską. Obecnie w sprzedaży dostępne są rozmaite przedmioty ułatwiające usunięcie kleszcza ze skóry. Są to pomiędzy innymi przeróżnego typu lassa, haczyki lub przyssawki. Jeśli korzystamy z takich urządzeń, winni postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście po usunięciu jednego kleszcza należy dobrze obejrzeć skórę całego ciała, by odnaleźć oraz usunąć możliwe inne kleszcze, ponieważ może ich być bardzo.

Jak dobrze usunąć kleszcza?

Podstawowa zasada brzmi: im wcześniej kleszcz zostanie zwolniony z własnego ciała, tym mniejsze zagrożenie zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które umożliwiają nam usuwanie kleszczy ze skóry, np. długopisy (ok. 27 zł), przyssawki (ok. 150 zł) a chociażby lassa (ok. 21 zł) oraz karty do usuwania kleszczy. Gdy nie jesteśmy w stanie sami usunąć kleszcza, udajmy się na pogotowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here