Wykładziny dywanowe sprawiają, że wnętrze od razu staje się bardziej przytulne i ciepłe. Mogą
ozdabiać mieszkanie przez długie lata, jeśli tylko będziemy odpowiednio o nie dbać. Chociaż brud i
kurz jest na nich widoczny w dużo mniejszym stopniu niż na płaskich powierzchniach, to zbiera się on we włóknach, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie.

Przede wszystkim profilaktyka

Systematyczne dbanie o wykładziny dywanowe sprawi, że ich czyszczenie nie będzie już tak czasochłonne. Przed wejściem do mieszkania warto położyć wycieraczkę, by to na niej zostawała duża część zanieczyszczeń z zewnątrz. Najlepiej jest oczywiście nie chodzić po wykładzinach w obuwiu, lecz zmieniać je na domowe kapcie. Jeśli mamy psa, wycieranie mu łap po każdym spacerze zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych i trudnych do usunięcia plam na powierzchniach.

Podstawowym sposobem pielęgnacji wykładzin jest ich systematyczne odkurzanie. Zapobiega to wbijaniu się zabrudzeń głęboko w strukturę tkaniny, co powoduje utratę intensywnych kolorów i sprężystości. Do odkurzania należy używać końcówki przeznaczonej do czyszczenia wykładzin i dywanów, jak turbo szczotka, wyciągająca zanieczyszczenia z włókien. Właściciele czworonogów powinni dodatkowo zaopatrzyć się w gumowe zgrzebło. Sprawdza się idealnie nie tylko do czesania zwierząt, ale również do wyciągania sierści z wykładziny.

Wykładziny dywanowe – czyszczenie na sucho i mokro

Co najmniej raz do roku należy gruntownie wyczyścić wykładziny dywanowe. Możemy zrobić to metodą na sucho lub mokro. Czyszczenie na sucho polega na pokryciu powierzchni przeznaczonym do tego celu preparatem, a następnie zebraniu brudu wraz z produktem za pomocą odkurzacza. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów środków do czyszczenia na sucho, m.in. proszki lub aktywną pianę. Polecane są szczególnie do wykładzin z naturalnych, wrażliwych na wodę włókien, takich jak kokos, wełna lub sizal. Bez względu na to, jaki preparat wybierzemy, przed pierwszym użyciem najlepiej jest wypróbować go na mało widocznym fragmencie. Może się okazać, że środek jest zbyt silny dla tkaniny i spowoduje jej odbarwienie.

Czyszczenie na mokro wykonuje się za pomocą odkurzacza piorącego i odpowiedniego płynu. Urządzenie jednocześnie natryskuje wodę z detergentem pod ciśnieniem i ją odsysa. Taka metoda pozwala na wykorzystanie zaledwie kilku litrów cieczy do całego dywanu lub dużej powierzchni wykładziny. Po praniu podłoże pozostaje wilgotne przez kilka do kilkunastu godzin. Niewątpliwą zaletą tej metody jest, poza pozbyciem się brudu, neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, np. nikotyny. Należy pamiętać, że środki czyszczące mogą usuwać warstwy ochronne wykładziny, dlatego po każdym tego typu praniu zaleca się zastosowanie impregnatu. Preparat skutecznie zabezpieczy podłoże przed brudem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here