Hemoroidy to popularna, lecz ze względu na swoje umiejscowienie, niezwykle wstydliwa dolegliwość, która dotyczy około 70% osób po 30 roku życia. Jakie są ich główne przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Główne przyczyny powstawania hemoroidów

Do głównych czynników przyczyniających się do tworzenia się hemoroidów zalicza się:

  • Siedzący tryb życia
  • Przewlekłe zaparcia
  • Nadużywanie środków przeczyszczających
  • Nadwagę
  • Przewlekłą niewydolność krążenia
  • Nadciśnienie wrotne
  • Genetyczne nieprawidłowości w budowie ściany naczyniowej
  • Podeszły wiek oraz wiążące się z tym osłabienie mięśni i elastyczności tkanki łącznej
  • Zawodowe uprawianie sportów takich, jak kolarstwo czy jazda konna

Objawy hemoroidów

U części osób chorych, hemoroidy mogą nie dawać żadnych objawów. W większości przypadków borykają się one jednak z przykrym uczuciem pieczenia i swędzenia, podkrwawaniem podczas wypróżniania się i poza nim, bólem przy oddawaniu stolca oraz dużą ilością śluzu wydobywającego się z kanału odbytu.

Rozpoznanie opisywanego problemu jest możliwe przez wykonanie kolonoskopii, wziernikowania lub rektoskopii.

Leczenie hemoroidów

Jak wyleczyć hemoroidy? Walka z nimi opiera się w dużej mierze o łagodzenie przykrych dolegliwości bólowych i zapobieganie powikłaniom. W pierwszej kolejności pamiętać należy o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny osobistej i zadbaniu o dietę, która nie będzie wywoływała zaparć. Ważne, by w codziennym jadłospisie znalazł się błonnik dostarczany pod postacią świeżych warzyw i owoców oraz razowego pieczywa i makaronów. Do minimum ograniczyć powinno się ilość spożywanych produktów wysoko przetworzonych i alkoholu oraz pamiętać o piciu dużych ilości niegazowanej wody. Zadbać powinno się również o codzienną aktywność fizyczną.

Oprócz tego, stosuje się środki znieczulające, odkażające i ściągające pod postacią czopków oraz maści. Dużą popularnością cieszą się również doustne preparaty rutozydu, diosminy i escyny, które to wzmacniają żyły, uszczelniają ich ścianę oraz mają właściwości przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Skuteczny okazać może się również specjalny, gotowy płyn do mycia okolic odbytu, w składzie którego znajduje się nagietek, aloes, miód, gruszka i opuncja.

Szczegółowe leczenie hemoroidów znajdziesz na http://wylecz.to/pl/choroby/chirurgia/jak-leczyc-hemoroidy.html

Leczenie hemoroidów domowymi sposobami

W walce z hemoroidami równie pomocne mogą okazać się domowe sposoby takie, jak:

  • Ciepłe kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego, cytrynowego, rozmarynowego lub z jagód jałowca, które znane są ze swoich właściwości przeciwzapalnych i uspokajających. Skutecznie łagodzą one ból i wspomagają przepływ krwi, redukując obrzęk.
  • Nasiadówki (maksymalnie 10 minutowe) – polegają one na nalaniu do wanny letniej wody o temperaturze nie przekraczającej 40 centymetrów i poziomie nie wyższym niż 10 centymetrów i dodaniu do niej wywaru z kory dębu, nadmanganianu potasu lub rumianku. Następnie osoba chora siada w niej z podkurczonymi nogami.
  • Przemywanie chorych miejsc wacikiem lub chusteczką higieniczną nasączoną wyciągiem z aloesu, nagietka, rumianku kory dębu czy skrzypu.
  • Okłady z zawiniętej w chusteczkę kostki lodu przykładanej przez kilka minut do odbytu. Skuteczny okazać może się także sok z ugotowanej cebuli z 2 kroplami oliwy, który, w formie tamponu, przykłada się do bolącego miejsca. Alternatywę dla niego stanowić może torebka herbaty – zawarta w liściach tanina posiada działanie ściągające i przeciwzapalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here