Fototerapia, czyli leczenie światłem

0
1488

Brak światła słonecznego może być przyczyną rozlicznych dolegliwości. Niedyspozycje mogą się pojawić na gruncie psychicznym, jak i somatycznym. Receptą na niedogodności życia powstałe na skutek braku dostatecznej ilości promieniowania słonecznego jest fototerapia. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu można zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na zbawienne dla zdrowia światło.

Wskazanie do zastosowania zabiegów światłem

Fototerapię można stosować dla pokonania przyczyn i objawów różnych dolegliwości.

1. Choroby skóry

a) zaskórniki − niestety leczenie zaskórników wydzielonym pasmem widma nie dało zakładanych rezultatów; wyizolowane spektrum ultrafioletu nie powodowało ustąpienia objawów; jest coś w świetle słonecznym, co współdziałając z antybakteryjnym działaniem ultrafioletu, daje efekt w postaci ustąpienia objawów.

b) dermatologiczne leczenie światłem led − fototerapia światłem niebieskim działa bakteriobójczo, światło czerwone niweluje efekty zapalenia skóry i nasila procesy produkcji kolagenu i jest używane dlatego w zabiegach kosmetycznych, odmładzających skórę i wygładzających zmarszczki; część widma z zakresu podczerwieni, dzięki penetracji miąższości tkanek może działać przeciwzapalnie na stawy.

c) łuszczyca i atopowe zapalenie skóry − są chorobami autoimmunologicznymi; zastosowanie fototerapii zmniejsza autoagresję organizmu.

2. Leczenie depresji sezonowej i zaburzeń snu

Leczenie spadku nastroju i rozstrój cyklu dobowego snu reguluje się fototerapią o właściwym natężeniu światła. Dzienną dawkę promieniowania aplikuje się w dwóch dawkach.

− pierwsza poranną − o długości nie mniejszej niż jedna godzina z natężeniem światła co najmniej pięć tysięcy luksów.

− drugą dawkę − stosuje się po południu; kolejna porcja światła przyjmowana jest także przez czas nie krótszy niż godzina; tym wypadku natężenie światła powinno osiągnąć poziom nie mniejszy niż dziesięć tysięcy luksów.

3. Doświetlanie noworodków

Silne światło o zabarwieniu niebiesko-fioletowym zastosowane zaraz po narodzinach zapewnia izomeryzację bilirubiny zawartej w skórze i dającej objawy żółtaczki; w procesie utylizacji bilirubina zostaje usunięta z ustroju wraz z moczem i kałem.

Nadmierny poziom uwolnionej bilirubiny może doprowadzić do dysfunkcji nerek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here