Wyrażenie ‚nowoczesne domy’ można obecnie uznać niemal za synonim dla domów ekologicznych. Na fali popularności tych drugich zyskały również ogrody. Ekologiczny ogród cechuje się niskimi kosztami utrzymania, dużą wydajnością i przyjaznym odczynem dla środowiska. Może to być zarówno miejsce proste oraz praktyczne, jak i pięknie urozmaicone.

Nie bójmy się zwierząt

Pojęcie ekologia uwzględnia cały świat natury – również zwierzęta, a w tym owady. Będą one bardzo przydatne w naszym eko ogrodzie. Po pierwsze – nie zwalczając ich ani nie odstraszając, nie zaburzymy naturalnego cyklu przyrody. Po drugie – pomogą nam przenosić nasiona roślin, które dzięki temu w naturalny sposób będą się rozprzestrzeniały. Warto też dodać, że w naszych ogrodach występuje wiele bardzo pożytecznych gatunków zwierząt – jak na przykład dżdżownice, które użyźniają glebę, nie wyrządzając przy tym szkód.

Ekologiczny ogród to naturalny ogród

Ogród ekologiczny jest zgodny z naturą – nie ingeruje w nią mocno, dostosowuje się i zmienia na tyle, na ile otoczenie mu pozwala. Ważne jest, aby nasz projekt ogrodu uwzględnił rodzaj gleby, poziom jej żyzności oraz zakwaszenia. Dzięki temu będzie można dobrać takie rośliny, które najlepiej sobie poradzą w danym miejscu. Jeśli mamy zamiar kupić egzotyczne i drogie rośliny to upewnijmy się, że nie zmarnują się z powodu niesprzyjających warunków – podpowiada ekspert geoproduct.pl.

Zrezygnujmy z kostki brukowej

Droga i ładnie dobrana kostka brukowa potrafi wyglądać imponująco – nic jednak nie prezentuje się w ogrodzie tak dobrze, jak sama natura. Jeśli masz w planach położenie kostki brukowej, aby utwardzić przejazd dla samochodu lub stworzyć chodnik wokół domu, a myślisz o ekologicznym ogrodzie – to lepiej zrezygnuj z tych planów.

Postaw na ekologiczny system wzmacniania powierzchni, a mówiąc mniej specjalistycznie – kratki ze specjalnego tworzywa. Będą one w stanie znieść jeszcze większy ciężar niż beton, a dodatkowo zaprezentują się znacznie lepiej, ponieważ pomiędzy nimi może rosnąć trawa, co sprawi, że twój ogród będzie jeszcze bardziej naturalny – radzi specjalista geoproduct.pl.

Jak podlewać ekologiczny ogród?

Jeśli chcemy, aby nasz ogród był naprawdę ekologiczny, do podlewania używajmy wyłącznie deszczówki. Wodą z instalacji posiłkujmy się jedynie jeśli od dłuższego czasu panuje susza i deszczówka jest towarem deficytowym. Dużych strat unikniemy, podlewając ogród o wschodzie lub po zmroku – dzięki temu woda wyparuje w znacznie mniejszym stopniu. W zatrzymaniu wody pomoże także żwir na powierzchni – ograniczy on działanie słońca na glebę i pozbawianie jej wilgoci.

Pielęgnacja eko-ogrodu

Do pielęgnacji naszego ekologicznego ogrodu nie powinniśmy też używać niczego, co w nienaturalny sposób ingeruje w ogrodowy ekosystem. Wystrzegajmy się więc środków chemicznych, silnych nawozów, trutek na szkodniki. Możemy sobie poradzić w inny sposób – pielęgnujmy rośliny ręcznie, do nawożenia używajmy wyłącznie naturalnych środków – idealny będzie kompost – radzi przedstawiciel geoproduct.pl.

Środowisko wystarczająco cierpi z powodu spalin, zanieczyszczeń, wycinki lasów i zatruwania przez przemysł. Prędzej czy później w mniejszym lub większym stopniu odbije się to także na nas. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia i stara się żyć w zgodzie z naturą. Jeden ekologiczny ogród prawdopodobnie nie będzie miał dużego wpływu na stan środowiska – jednak wdrożenie takich rozwiązań w kilku tysiącach domostw może już spowodować zauważalne zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here