Ból brzucha na tle nerwowym

Ból brzucha na tle nerwowym może pojawiać się jednorazowo lub w przebiegu nerwicy o podłożu psychosomatycznym.

Wpływ stresu na układ pokarmowy

Ból brzucha na tle nerwowym jest częstą dolegliwością towarzyszącą osobom, które znajdują się w stresujących sytuacjach. Wzrasta wówczas poziom hormonów (kortyzolu, noradrenaliny i adrenaliny), których zadaniem jest przygotowanie organizmu do walki. Ich podwyższony poziom zwiększa zużycie tlenu i glukozy w organizmie. Jeśli stan ten trwa krótko i nie powtarza się często, stanowi fizjologiczną reakcję organizmu. Jednak przewlekły stres i stale utrzymujący się podwyższony poziom hormonów wpływa szkodliwie organizm, w szczególności na przewód pokarmowy. Adrenalina i noradrenalina wzmagają produkcję kwasu solnego, który podrażnia błonę wyścielającą żołądek, w konsekwencji prowadząc do jej zapalenia, a następnie choroby wrzodowej.

Ból brzucha na tle nerwowym dotyczy także dzieci. Najczęściej objawia się dyskomfortem bólowym w okolicy podbrzusza oraz biegunkami, które wynikają ze wzmożonej perystaltyki jelit. Żadne niepokojące objawy nie powinny być ignorowane przez rodziców, zwłaszcza jeśli chodzi o ból brzucha u dziecka. Co podać w takim wypadku, jest uzależnione od decyzji lekarza, do którego powinni udać się zaniepokojeni rodzice.

Przewlekły stres i życie w ciągłym pośpiechu prowadzą również do złych nawyków żywieniowych. Zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy czy otyłości. Stres predysponuje także do sięgania po różnego rodzaju używki jak alkohol, leki czy narkotyki, które w nadmiarze działają szkodliwie na układ pokarmowy.

Objawy bólu brzucha na tle nerwowym

Ból brzucha na tle nerwowym objawia się najczęściej w formie niestrawności. Szczególnie narażone na tę dolegliwość są osoby prowadzące stresujący tryb życia, ambitne, dążące do sukcesu za wszelką cenę, wymagające, mające niskie poczucie własnej wartości oraz impulsywne. Problemy gastryczne wynikające ze stresu wpływają negatywnie na jakość i komfort życia. Do objawów sugerujących ból brzucha na tle nerwowym należą:

  • nadmiar gazów w jelitach, wzdęcia,
  • uczucie pełność w żołądku po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu,
  • kolki oraz ból brzucha po jedzeniu,
  • zgaga, czyli uczucie pieczenia, palenia w przełyku,
  • odbijanie i nawracająca czkawka.

Sposoby radzenia sobie z bólem brzucha na tle nerwowym

Aby zminimalizować lub zlikwidować ból brzucha na tle nerwowym, najważniejsze jest znalezienie źródła problemu. Pomocna w tym zadaniu może okazać się wizyta u psychologa i psychoterapia. Niekiedy konieczna jest zmiana trybu życia. Mimo iż problem ten często jest bagatelizowany, może być przyczyną poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Istnieje kilka skutecznych, nieinwazyjnych metod, które zminimalizują dolegliwości gastryczne powstałe na skutek stresu. Pierwszą z nich jest aktywność fizyczna, która umożliwia rozładowanie nagromadzonych negatywnych emocji. Dodatkowo usprawnia perystaltykę jelit, dzięki czemu problemy z uporczywymi zaparciami i wzdęciami powinny zniknąć. Kolejną metodą jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, zwłaszcza unikanie potraw ciężkostrawnych. Zaleca się spożywanie około 4–5 posiłków dziennie co 2–3 godziny. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, zboża oraz ryby. Również niektóre herbatki ziołowe mogą poprawić metabolizm oraz wyciszyć. Zaleca się parzenie herbaty z melisy, rumianku, mięty czy szałwii.

W aptekach dostępne są preparaty farmaceutyczne zawierające wyciągi z ziół, które wyciszają organizm, pomagają w zasypianiu i koją nerwy. Najczęściej w ich skład wchodzą ekstrakt z melisy, magnez z witaminą B6 oraz wyciąg z kozłka lekarskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here