Jak radzić sobie z zakupoholizmem?

0
Zakupoholizm jest zaburzeniem behawioralnym
fot. Pixabay.com

Zakupoholizm wydaje się być zmorą naszych czasów. Im więcej mamy, tym więcej chcemy. Im więcej towarów na półkach w sklepach, tym większa nasza chęć ich posiadania. Nie zawsze potrafimy nad tym zapanować. Wszechobecna i pędząca coraz szybciej konsumpcja wszelkich dóbr szybko przerodziła się w konsumpcjonizm, który nas pochłania. Jak z tym walczyć?

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/uzaleznienie-od-zakupow-jak-sobie-z-nim-radzic/

Zakupoholizm – kiedy możemy o nim mówić?

Uzależnienie od ciągłego nabywania nowych rzeczy – tak możemy określić zakupoholizm. Jeśli dochodzi do niekontrolowanego robienia zakupów i wydawania pieniędzy, ulegania promocjom, kupowania rzeczy, które są zupełnie zbędne, wówczas możemy mówić o tego typu zaburzeniu behawioralnym. Takie kupowanie bez kontroli najczęściej służy zaspokojeniu innych potrzeb, odreagowaniu stresu lub poprawienia sobie humoru i nastroju. Bardzo często zakupoholizm dotyka już młodych osób, które zmagają się z samotnością, niskim poczuciem własnej wartości, problemami z pewnością siebie.

Zakupoholizm przejawia się zarówno spędzaniem wolnego czasu na wałęsaniu się po galeriach i centrach handlowych, ale również impulsywnym kupowaniem w internecie. Bardzo często takie postępowanie prowadzi także do zaniedbywania relacji z innymi oraz zaprzestania wykonywania codziennych obowiązków.

Zakupoholizm – jak radzić sobie z nadmierną chęcią kupowania?

Zakupoholizm niesie ze sobą wiele poważnych skutków i trzeba być ich świadomym, aby skutecznie nad sobą pracować i radzić sobie z tym uzależnieniem. Pierwszym, tym najbardziej oczywistym, jest drenowanie finansów i portfela, z którego pieniądze znikają w zastraszająco szybkim tempie. Z czasem osoba uzależniona potrafi podporządkować całe swoje życie robieniu zakupów i staje się to dla niej najistotniejszym celem. Cierpią na tym jej relacje z rodziną i przyjaciółmi, a z czasem dochodzi do ich zupełnego zerwania.

W uzależnieniu od zakupów, które już się mocno rozwinęło, pomoże psychoterapia. Zanim jednak na nią trafimy, warto samemu rozpocząć pracę nad sobą. Jest kilka kroków, które nam to ułatwią. W pierwszej kolejności powinniśmy sobie wyrobić nawyk, aby na każde zakupy zabierać ze sobą listę. Następnie musimy się jej skrupulatnie trzymać i nie pozwalać sobie na żadne odstępstwa. Najlepiej na zakupy wybrać się również z dokładnie odliczoną gotówką, a karty debetowe i kredytowe zostawić w domu. Dobrym pomysłem jest również robienie zakupów w towarzystwie osoby, której ufamy i która wie o naszym problemie. Pomoże nam, jeśli będziemy czuć, że samokontrola jest dla nas dużym wyzwaniem.

Zobacz też: http://www.chreduta.pl/czy-warto-kupowac-w-sklepach-z-uzywana-odzieza/

Opalanie – najczęstsza przyczyna raka skóry 

0
opalanie

Opalanie, to znaczy i mówiąc ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych. Taka czynność jest to najczęstsza przyczyna powstania raka skóry. Ekspozycja na słońce jest nam potrzebna, ponieważ jest to jedyny sposób na pobudzenie syntezy witaminy D w skórze. Jednak nie należy zbyt długo narażać się na działanie słońca oraz dopuścić do powstania oparzeń skórnych. Dlaczego opalanie powoduje raka skóry? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/opalanie-glowna-przyczyna-raka-skory/ 

Czerniak – czym jest? 

Czerniak jest to złośliwy nowotwór, który rozwija się z komórek melatonocytowych, o najczęściej lokalizacji skórnej. Znacznie rzadziej zlokalizowane są one w obrębie błon śluzowych przewodu pokarmowego lub gałce ocznej. 

Czerniak jest to nowotwór dosyć rzadki w Polsce, a współczynnik zachorowalności to 4/ 100 000. W ostatnich latach zaobserwować jednak można ciągły wzrost zachorowań, ze wskaźnikiem ryzyka zachorowania kobiety/mężczyźni bliskim jedności. 

Jakie są czynniki ryzyka powstania czerniaka? 

Głównym czynnikiem tego nowotworu jest ekspozycja skóry na promieniowanie UVA lub UVB oraz obecność znamion barwnikowych na skórze. Transformacja nowotworowa obejmuje 5 – 40% wrodzonych znamion. Jednak tenowo rozwijające się nowotwory obserwuje się u 50 – 60% przypadków. Istotna jest więcej diagnostyka nowych znamion barwnikowych. Na szczególną uwagę zasługują też chorzy wcześniej rozpoznanym czerniakiem – ryzyko rozwoju choroby wynosi wówczas 3-5%. 

W jaki sposób rozpoznać czerniaka?

Wśród podtypów klinicznych wyróżniają się: 

 • Czerniak szerzący się powierzchownie – najczęstsza postać rozwijająca się na podłożu zmian barwnikowych (60 – 70%)
 • Czerniak guzkowaty – postać najcięższa (10 – 30%)
 • Czerniak podpaznokciowo – akralny (5%)

Wstępne rozpoznanie czerniaka obejmuje ocenę makroskopową w systemach drukujących objawy kliniczne: 

W oparciu o system ABCD, dla zmian wczesnych ocenia się: 

 • A – symetrię
 • B – brzegi nierównomierne i postrzępione
 • C – kolor różnorodny i nierównomierny
 • D – średnica większa niż 5 mm 

Badanie w systemie Glasgow dla zmian miejscowo zaawansowanych: 

 • powiększenie
 • zmiana kształtu
 • zmiana koloru
 • obecność stanów zapalnych
 • obecność sączenia lub krwawienia
 • zaburzenia czucia
 • średnica powyżej 7 mm 

Jak leczony jest czerniak? 

Wybór leczenia, poza chirurgicznymi usunięciem oraz limfadenektomią węzłów wartowniczych, leczenie obejmuje usunięcie regionalnych węzłów chłonnych, a po potwierdzeniu przerzutów aspiracyjna biopsje cienkoigłową. Brak jest jednak naukowych dowodów dla wdrożenia leczenia uzupełniającego takiego jak chemio czy radioterapia. 

Zobacz też: http://www.chreduta.pl/cholesterol-czym-jest-jak-go-mierzyc-i-co-oznacza-wysoki-poziom-cholesterolu/

Pampersy dla dorosłych – kiedy stosować i czy możliwa jest refundacja

0
Pampersy dla dorosłych

Pampersy dla dorosłych to rozwiązanie poprawiające komfort życia przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu. Ich stosowanie, zwłaszcza na noc, pozwala utrzymać właściwą higienę skóry okolic intymnych, co jest bardzo istotne, ponieważ skóra w tych miejscach jest bardzo delikatna i niekorzystnie wpływa na nią dłuższy kontakt z moczem. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze pampersów dla dorosłych i czy możliwa jest refundacja tych środków higienicznych.

Sprzedaż mieszkania – jak je przygotować?

0
Sprzedaż mieszkania
Fot.: pexels.com

Jeżeli decydujesz się na sprzedaż mieszkania, warto je odpowiednio przygotować. Sprzedając mieszkanie należy zadbać o to, aby ktoś chciał je kupić i być pewnym tego kupna. Dowiedz się o co zadbać w mieszkaniu, aby je sprzedać.

Przeczytaj też: http://www.bydgoszczinaczej.pl/jak-przygotowac-mieszkanie-do-sprzedazy/

Przeprowadź niezbędne naprawy

Decydując się na sprzedaż mieszkania musisz najpierw przeanalizować co w tym mieszkaniu jest do naprawy, co trzeba udoskonalić, co wyrzucić, co zmienić. W każdym domu, czy mieszkaniu pojawiają się mniejsze lub większe usterki. Aby wystawić mieszkanie do sprzedaży usterki należy skutecznie zlikwidować. Jeżeli wiesz już co wymaga naprawy przemyśl także, czy nie należy przemalować i odświeżyć ścian. Przeglądając zdjęcia mieszkania szybko można zauważyć, czy ściany są w dobrym stanie, czy jednak potrzebują renowacji. Wygląd twojego mieszkania będzie przedmiotem ogłoszenia, a więc musisz zadbać aby wyglądało ono jak najlepiej. Gdyby trafili się kupcy i przyszli oglądać mieszkanie każda usterka, czy mankament będzie działał na twoją niekorzyść.

Ustal jakie rzeczy zostawiasz, jakie zabierasz

Już w samym ogłoszeniu warto nadmienić które meble i elementy mieszkania pozostają i są również przedmiotem sprzedaży, a które zabierasz ze sobą. Aby jednak to określić warto na początek przejść się po mieszkaniu i spisać na kartce które zostają a które nie. Analizując je możesz jeszcze zmienić zdanie, a więc nie rób tego pochopnie. Nie pisz ogłoszenia, dopóki nie jesteś pewny swoich decyzji. Abyś lepiej określił jakie rzeczy chcesz ze sobą zabrać odpowiedz sobie na pytania: które rzeczy mają dla mnie wartość sentymentalną? Na które rzeczy nie będę miał/a miejsca w nowym mieszkaniu? Co nie wygląda już atrakcyjnie? Pamiętaj, żeby nie zostawiać zużytych, nieciekawie wyglądających mebli, czy dekoracji w mieszkaniu. Zabierz je ze sobą i sprzedaj lub wyrzuć. Mieszkanie do sprzedaży powinno być zadbane i schludne.

Posprzątaj mieszkanie i zrób dobre zdjęcia

Aby zachęcić potencjalnych kupców do obejrzenia mieszkania warto najpierw wysprzątać całe mieszkanie, a następnie zrobić zdjęcia. Sprzątanie powinno być gruntowne, ponieważ w trakcie może się okazać, że jakiejś rzeczy wcale nie potrzebujemy. Posprzątaj mieszkanie tak, jakbyś to ty miał przyjść je oglądać. Następnie zrób dobre zdjęcia oddające rzeczywistość. Nigdy nie kłam w ogłoszeniu, ani na zdjęciach. Prawda i tak wyjdzie na jaw, a ty tylko staniesz się niewiarygodnym sprzedawcą. Jeżeli nie wiesz jak zrobić dobre zdjęcia poproś osobę, która zna się na tym lub skorzystaj z usług biura nieruchomości.

Zobacz też: http://www.chreduta.pl/darmowa-pozyczka-jak-ja-otrzymac/

Witaminy wspomagające ciążę

0
odpowiednia suplementacja witaminami w ciąży
fot. Pexels.com

Ciąża jest wyzwaniem dla organizmu kobiety, dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio zadbać w tym okresie o właściwą dietę i aktywność fizyczną. Warto wesprzeć ciało odpowiednimi witaminami.

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/witaminy-w-ciazy-top-5/

Zdrowa ciąża dzięki witaminom

Ciąża to wyjątkowy stan dla naszego organizmu. Stajemy się dla naszego przyszłego dziecka żywym inkubatorem, w którym przez 9 miesięcy musimy mu zapewnić odpowiednią ilość i jakość różnych mikroelementów. Aby nasze maleństwo rozwijało się prawidłowo do czasu porodu, warto podczas ciąży szczególnie suplementować określone witaminy.

Witamina B9, czyli kwas foliowy

Suplementację kwasem foliowym należy rozpocząć jeszcze przed zajściem w ciążę. Witamina B9 odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego naszej przyszłej pociechy. Niedobory tej witaminy podczas stanu błogosławionego mogą wpłynąć na nieprawidłowy rozwój kręgosłupa, wodogłowie czy bezmózgowie dziecka. W ciąży powinniśmy przyjmować między 0,4 a 1 mg kwasu foliowego dziennie.

Witaminy z grupy B – na poranne mdłości

Jeśli cierpimy na poranne mdłości typowe dla ciąży, warto zainteresować się suplementacją witaminy B6. Co więcej, witaminy z grupy B utrzymują stężenie hormonów na właściwym poziomie, a także wspierają układ nerwowy i krwionośny.

Witamina C – wsparcie podczas ciąży

85 mg na dzień – dokładnie tyle potrzebujemy suplementować kwasu askorbinowego, aby układ nerwowy naszego dziecka rozwijał się prawidłowo podczas ciąży. Witamina C to silny antyoksydant, który wspiera gospodarkę hormonalną i pomaga w przyswajaniu wystarczającej ilości żelaza.

Witamina E – poród na czas

Dzięki odpowiedniej suplementacji witaminą E unikniemy przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Istotną rolę odgrywa również podczas rozwoju zmysłów dziecka zwłaszcza wzroku i słuchu.

Ze względu na stan błogosławiony przed rozpoczęciem suplementacji określonymi witaminami, warto najpierw zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę. Bardzo łatwo jest nabawić się awitaminozy lub hiperwitaminozy.

Zobacz także: http://www.chreduta.pl/sport-a-suplementacja-witaminami/

Zawał serca – jakie są jego przyczyny, objawy i sposób leczenia? 

0
zawał serca

Zawał serca jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Może on rozwinąć się na podłożu niedotlenienia mięśnia sercowego lub jego martwicy. Prowadzi on bardzo często do zaburzeń funkcji skurczowych i rozkurczowych serca, a także sprzyja powstawaniu arytmii serca. Przywrócenie przepływu krwi przez mięsień sercowy ma ogromne znaczenie dla przeżycia oraz uniknięcia poważnych powikłań po zawale. Czym dokładnie jest zawał serca znak zapytania Kto jest na niego najbardziej narażony? Jakie są jego objawy i jak go leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zawal-serca-przyczyny-objawy-pierwsza-pomoc-leczenie/ 

Zawał serca– czym dokładnie jest? 

Zawał serca potocznie określany jest jako atak serca, czyli niedokrwienie mięśnia sercowego. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia. Może dojść do niego w efekcie powikłań pęknięcia blaszki miażdżycowej oraz Kiedy dojdzie do rozwarstwienia blaszki lub jej owrzodzenia. Do rozwoju zawał serca może dojść również wówczas, gdy podaż tlenu do mięśnia sercowego jest mniejsza od aktualnego zapotrzebowania tego narządu na tle. Do takiej sytuacji może dojść również w przebiegu rozmaitych arytmii, czyli zaburzeń pracy serca, niewydolności oddechowej, anemii lub przełomu nadciśnieniowego. Nieodwracalne zmiany następują po od trzech do sześciu godzin niedotlenienia mięśnia sercowego – prowadzą one do obumarcia tego narządu. 

Kto narażony jest na zawał serca? 

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają powstawaniu zawał serca. Do najczęściej powtarzających się możemy zaliczyć: 

 • Starszy wiek,
 • Występowanie chorób serca w rodzinie,
 • Palenie papierosów,
 • Dyslipidemia,
 • Cukrzyca,
 • Nadciśnienie,
 • Otyłość,
 • Brak ruchu,
 • Obecność chorób naczyń obwodowych,
 • Podwyższony poziom homocysteiny,
 • Urazy klatki piersiowej,
 • Zapalenie naczyń,
 • Zażywanie narkotyków (kokaina),
 • Anomalie tętnic wieńcowych,
 • Zator tętnic wieńcowych,
 • Rozwarstwienie aorty,
 • Zwiększone zapotrzebowanie serca na tlen, 
 • Płeć męska.

Jakie są objawy zawału serca?

 • ból w klatce piersiowej;
 • ból w nadbrzuszu;
 • osłabienie;
 • nagły, silny, rozlany ból za mostkiem;
 • pieczenie;
 • duszność;
 • bladość powłok skóry;
 • kołatanie serca;
 • potliwość;
 • nudności;
 • stan podgorączkowy;
 • uczucie lęku;
 • wymioty;
 • omdlenie;
 • zbyt szybkie lub zbyt wolne tętno.

Zawał serca – leczenie 

Leczenie zabiegowe zawału polega na wprowadzeniu w zwężone tętnice cewnika balonowego. Co więcej może być stosowana farmakoterapia, czyli leki przeciwzakrzepowe, normalizujące poziom cholesterolu czy też beta-blokery. 

Zobacz też: http://www.chreduta.pl/bole-brzucha-jakie-sa-ich-rodzaje-przyczyny-i-sposoby-leczenia/ 

Odporność u dzieci

0
Odporność u dzieci

Odporność u dzieci kształtuje się aż do 15. roku życia. Przez ten czas warto ją dodatkowo wspierać, by dziecko było bardziej odporne na sezonowe infekcje. Co na odporność dla dzieci? Jak wspierać ją w naturalny sposób i kiedy i jakie suplementy diety stosować? Zapoznaj się z naszymi radami.

Jarmuż – przepisy, które warto znać

0
Jarmuż

Chipsy z jarmużu? Koktajl z jarmużu? A może jarmuż z kurczakiem? Poznaj nasze wyjątkowe przepisy na jarmuż i zaskocz swoich domowników pysznym i zdrowym posiłkiem z tym warzywem!

Kolorowe sneakersy dla kobiet z rosnącą popularnością – trendy na 2021 rok

0
Kolorowe sneakersy dla kobiet

Kiedyś biżuteria i torby – teraz stylizację podkręcają modne buty. Kolorowe sneakersy to od wielu lat sprawdzony sposób na dodanie stylizacji pazura oraz niewymuszonego, nonszalanckiego charakteru. Idealnie komponują się z długą sukienką i ramoneską albo spodniami typu boyfriend, połączonymi ze spranym t-shirtem. Taki zestaw jest na tyle uniwersalny, że możesz założyć go do pracy, a potem iść prosto na spotkanie ze znajomymi. Sprawdź najnowsze trendy i wybierz swoje kolorowe sneakersy na 2021 rok.

Kolorowe sneakersy – w tym sezonie patrz przez różowe okulary

W sezonie 2021 powoli zapominamy o wielobarwnych modelach. Jeśli jesteś zwolenniczką stylizacji total-look, ten czas należy do ciebie! O co uzupełnić szafę, gdy na jej dnie wylądują ciężkie, zimowe buty? Kolorowe sneakersy w kolorze różowym! Dowolnie wybieraj odcienie – mogą być jasne lub ciemne w zależności od tego, jakie masz akurat plany.

Swobodnie możesz też postawić na fiolety, czerwienie lub sporadycznie bordo. Potrzebujesz stylizacji na wieczór? Baw się i wybieraj to, co tobie pasuje! Kolorowe tenisówki idealnie współgrają z dłuższą sukienką i kurtką jeansową lub skórzaną ramoneską. Wyznajesz zasadę modnie, ale wygodnie? Każdy młody sneakerhead i fashionistka znajdą w tym trendzie parę butów, która będzie współgrać z luźnym t-shirtem.

Zależy ci na czasie? Skompletuj swoją szafę, nie każ znajomym czekać: ttps://worldbox.pl/menu/kobiety/obuwie/sneakersy-kolorowe

W przypadku sneakersów kolorowych kluczem to bycia trendy jest nie tylko kolor. Buty powinny mieć grubszą podeszwę lub platformę. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko w pracy, ale także podczas imprez i wyjazdów ze znajomymi.

Kolorowe tenisówki – pastele też są trendy

W 2021 roku króluje różowy. Co jednak ze zwolennikami spokojniejszy barw butów? Kolorowe sneakersy znajdziesz też w pastelowych kolorach. Odcienie niebieskiego, beżu, bieli i szarości…to będzie modne w tym sezonie! W przeciwieństwie do roku 2020 modele wielobarwne mają dużo spokojniejsze, stonowane kolory. Nie musisz jednak zapominać o wersjach w jednym kolorze, które pomogą podkręcić twój total-look. Skup się przede wszystkim na błękitach oraz kremowych barwach. Czarne i brązowe obuwie zostaw na dnie szafy – teraz na pewno ci się nie przydadzą.

Trendy w roku 2021 sygnalizują większy spokój i harmonię we wzornictwie oraz kolorystyce  sneakersów. Nadal jednak ten rodzaj obuwia jest idealnym wyborem dla osób, które lubią żyć pełnią życia, ale cenią sobie wygodę, nie przywiązują się do konwenansów, choć nie za wszelką cenę, a nade wszystko stawiają na luz, nawet jeśli w wersji kontrolowanej. Praca, uczelnia albo impreza? Sneakersy pozwolą ci w każdej sytuacji czuć się modnie i komfortowo. Stylizacje ze sneakersami są akceptowane w pracy (jeśli nie obowiązuje w niej dress code), na uczelni, królują na ulicach, w klubach, domówkach, parkietach dyskotek i w skate parkach.

Buty sneakery – kolorowe odcienie i platforma zamiast obcasów

Szpilki i obcasy optycznie wydłużają sylwetkę i dodają kilku centymetrów. Zazwyczaj nie są jednak wygodne, a tym bardziej praktyczne. Dla każdego modnego sneakerheda rozwiązaniem tego problemu są kolorowe tenisówki na platformie. Na wybiegach modowych określa się je jako daddy shoes. Nie oznacza to jednak, że model ten nie jest kobiecy. Przypominają trochę buty noszone w latach 80 i 90. Są połączeniem klasyki i sportu pod względem fasonu, a także awangardy, jeśli chodzi o kolor. Dla jednych założenie ich to kara, dla innych idealny balans między high fashion a ulicznymi trendami.

Kolorowe sneakery to modowy must have dla fana streatweru. Model daddy shoes noszony jest przez takie gwiazdy jak Hailey Bieber.

Gruba platforma swobodnie zastępuje obcas. Dodaje stylizacji charakteru i pazura. Pozwoli ci się wyróżnić wśród znajomych. Sneakery kolorowe sprawdzają się w pracy za barem, jak i podczas szalonego wypadu ze znajomymi za miasto. Co z kolorystyką? Króluje róż – indywidualnie lub w połączeniu z innymi barwami. Nie brakuje też pasteli: białego, kremowego, szarego. Niektóre modele przypominają jeszcze o roku 2020 roku, w którym trend wyznaczały neony, dlatego nie bój się jaskrawych akcentów w swoich stylizacjach. Śledź, podglądaj i sprawdzaj najnowsze kolorowe sneakersy!

Artykuł sponsorowany.

Mała czarna pełna aromatu – jak proces palenia kawy wpływa na jej smak?

0
Mała czarna

Zanim aromatyczna kawa trafi do naszych filiżanek musi przejść kilka etapów, a jednym z nich jest palenie. To właśnie od stopnia wypalania kawy w dużej mierze zależy jej smak. Dzięki temu możemy cieszyć się różnymi doznaniami, pijąc małą czarną o poranku. Co warto wiedzieć o procesie palenia kawy? Dlaczego to tak ważny etap jej produkcji?

ZOBACZ TEŻ